V Teheráne chystajú paragraf proti psičkárom, hrozí im aj bičovaním

441

Ako informoval reformne zameraný list Šargh, pod návrh zákona sa podpísalo 32 členov parlamentu. Trest má postihnúť tých, ktorí budú mať psa doma alebo sa s ním prechádzať na ulici. Výnimku majú mať len policajti, poľovníci a poľnohospodári.

Zákon má skoncovať narastajúcim chovom psov vo veľkých mestách. V Iráne funguje mravnostná polícia, ktorá už niekoľkokrát proti psičkárom zakročila, pár ich zatkla a v niektorých prípadoch zviera aj zabavila. Nepovažuje sa za správne hladiť psa alebo sa dostať do kontaktu s jeho slinami.

Keby navrhovaný zákon parlament schválil, mohol by súd chovateľa potrestať 74 ranami bičom a pokutou až do výšky 100 miliónov rial (cca. 3 500 eur). „Každý, kto sa na verejnom mieste prechádza alebo sa hrá so zvieratami ako pes alebo opica, ohrozuje islamskú kultúru, hygienu a kľud ostatných občanov, najmä žien a detí,“ stojí v návrhu. Text rieši aj osud skonfiškovaných zvierat – majú vraj skončiť v zoo alebo v lese.

Medzi 290 členmi iránskeho parlamentu prevažujú konzervatívci, ale podobný návrh už pred tromi rokmi zamietli s tým, že je potrebné riešiť naliehavejšie problémy.