Vandi, ty žiješ v dvoch krajinách, dokonca na dvoch úplne rozličných kontinentoch vziadelých od seba tisíce kilometrov. Ako kombinuješ tieto dva životy spoločne s tvojou kariérou?
Myslím, že celkom fajn 🙂 Spolupracujem s rôznymi hudobníkmi na Slovensku aj v Argentíne s ktorými spoločne zdieľam aj šírim svoju hudbu, svoju rodinu mám v Bratislave, ale svoju druhú rodinu (rodinu môjho priateľa, ktorú tiež istým spôsobom považujem za svoju) mám tu, kamarátov tiež a teraz cez sociálne siete a skype je všetko omnoho jednoduchšie. Dá sa to, niekedy je to trošku náročné napríklad z praktickej stránky, keď si uvedomím, že nie som v krajine prvého sveta ale som šťastná, že mám túto možnosť a môj životný štýl mi vyhovuje. Hovorí sa, že svet je ako kniha a ak človek necestuje, číta stale dookola iba jednu stranu.

Z predošlých albumov poznáme tvoju tvorbu v angličtine. Dá sa povedať, že v tejto dobe už naozaj veľa kapiel a umelcov na Slovensku píše po anglicky. Ty si sa však rozhodla ísť úplne inou cestou, a to skladať v španielčine. Má táto zmena jazyka niečo spoločné tiež so zmenou poetiky v rámci novej tvorby?
Mmmm, nemyslím si, že zmenou jazyka som ovplyvnila to, o čom píšem, skôr si myslím, že mi španielčina pomohla po hudobnej stránke. Z hľadiska textu zmena prišla, to určite áno, ale tá skôr reflektuje môj osobný život.
dsc_2066-mHovorí sa, že aby bol text autentický, mal by ho napísať umelec sám. Ako je to v tvojom prípade? Píšeš si hudbu aj texty sama alebo s niekým spolupracuješ?
Je to známa teória, ale nemyslím si, že úplne pravdivá. Respektíve, každému vyhovuje niečo iné, ale ja osobne som veľmi upustila od postoja písať a skladať si všetko sama a oveľa viac ma posledné 2 roky baví spolupráca. Na novom albume spolupracujem s veľa ľuďmi – od speváčky a skladateľky Rie z Kolumbie, cez môjho priateľa až po celý úžasný tím zo štúdia Little Beat. Výsledok je dosť markantný, čo sa týka hudobnej zmeny, ale som spokojná.

Práve na to som sa ťa chystala spýtať. Keď si vypočujem tvoju doterajšiu tvorbu a porovnám ju s aktuálnym singlom Valor, nedá mi nespýtať sa – prečo tá zmena? Ako prišla a ako sa cítiš v tejto novej hudobnej polohe?
Najmä preto, lebo prvýkrát pracujem s producentským tímom a chalanom zo štúdia plne dôverujem. Preto som značnú časť hudobného podkladu a aranžmánov nechala na nich a meníme iba ak sa mi niečo nezdá. Inak som otvorená novému pohľadu a hrozne sa teším na album, už teraz ma baví a to som ho ešte celý ani nepočula 🙂

v_238m

Zatiaľ vieme o novom albume toľko, že bude celý v španielčine, že má nový zvuk a že sa bude volať Valor (rovnako ako pilotný singel). Prezraď nám o ňom niečo viac.
Opäť po vzore predošlého albumu Introspective má aj Valor svoju vlastnú “tvár”, inak povedané, je konceptuálne založený po textovej, hudobnej aj vizuálnej stránke. Tým konceptom sú práve cnosti – pozitívne ľudské hodnoty, ktoré považujem za dôležité. Je ich dokopy 7: odvaha, vďačnosť, úprimnosť, láska, odhodlanie, nádej resp. viera v seba a vytrvalosť.

Ešte odskočím naspäť do Latinskej Ameriky, keďže momentálne si stále v Argentíne a uvidíme ťa už o pár dní, keď priletíš naspäť na Slovensko. Ako vyzerá tvoj deň? Porozprávaj nám trošku o tvojom druhom domove, ktorým je argentínske mesto Santa Fe.
Moje dni boli v poslednom období dosť hektické, mala som pár koncertov, takže sme občas museli aj skúšať a okrem toho cez týždeň učím spev a vediem songwriting workshop v hudobnej škole Estudio Vocal. Keďže nemám auto a chodím MHD, značnú časť mi zaberá práve cestovanie a premiestňovanie sa. Inak pomimo toho trávim čas s mojím priateľom a jeho rodinou, občas vybehneme na večeru alebo von s kamarátmi. Tiež som sa akurát pred pár dňami vrátila z 8 dňového výletu, cestovali sme do inej provincie, kde som bola pozvaná spievať na jednej svadbe a teraz sa už pomaličky pripravujem na cestu späť na Slovensko. Žijem v podstate rovnako ako v Bratislave, s rozdielom, že tu mám jeho a že sú obrátené ročné obdobia.vanda-320mKeď si porovnám tvoje fotky a videá, musím povedať, že si ako chameleón, stále iné vlasy, zmena “looku”. Je aj tvoja zmena imidžu odrazom tvojho životného štýlu alebo má prípadne iný význam?
Zmeny mám rada, posúvajú nás vpred. A tie imidžové sú aj dosť zábavné. Čo sa týka poslednej zmeny, ktorou bolo predĺženie vlasov, tak to bolo niečo, čo som chcela spraviť už veľmi dávno, len som sa neodhodlala. Teraz si už neviem ani predstaviť, aké to bolo s krátkymi vlasmi. Nemyslím si, že moje zmeny imidžu majú nejaký hlbší význam, jednoducho rada sa mením či už je to strih, farba, oblečenie, hoci podstata zostáva stále rovnaká 🙂

Ako som už spomenula, o pár dní ťa máme naspäť. Prezraď nám, kde najbližšie ťa môže slovenské publikum vidieť.
Najbližšie hráme v Nitre v klube Music a Café v piatok 9.12. o 20.30, všetci sú srdečne pozvaní a tešíme sa.

Lístky sú už v predpredaji a nájdeš ich tu!