Zúfalý Venezuelec Carlos Parra sleduje každý deň, ako jeho sučka boxera Nina stále viac chradne a cez srsť sa jej rysujú rebrá. „Je strašné sedieť a jesť, zatiaľ čo ona hladovie a sleduje vás. Pritom s tým nemôžete nič urobiť,“ posťažoval si Parra webe ABC News. Tridsaťročný Parra nedávno stratil prácu a má problém uživiť sám seba.

Rozhodnutie, či nakŕmiť seba, alebo svojich domácich miláčikov, teraz čelí mnoho ďalších Venezuelčanov. V uliciach tak stále pribúda odložených zvierat. Ochrancovia ich tento rok v lete v uliciach Caracasu každý deň našli až desiatku. Pred rokom pritom nenachádzali žiadne.

Podľa riaditeľky Nadácie pre ochranu zvierat a životného prostredia (Funasissi) opúšťajú majitelia svoje zvieratá nie preto, že by ich nechceli, ale preto, že im nemajú dať čo jesť. V útulku Funasissi majú teraz viac ako 200 psov a mačiek.

Cena krmiva pre psov sa v posledných mesiacoch vyšplhala na dva doláre za pol kila, čo je vo Venezuele denný plat pri minimálnej mzde, uvádza web The Independent.

V problémoch sú aj venezuelské zoologické záhrady, ktoré žiadali obyvateľov o jedlo pre zvieratá už v júli. Desiatky zvierat v zoo uhynulo kvôli nedostatku krmiva. Ostatné prežívajú v biednych podmienkach, uzavreté v malých klietkach.