Vesmírne auto Astra-Gnome: Takto si v 50. rokoch predstavovali voz nového tisícročia

3841

Astra-Gnome bol koncept vozidla od dizajnéra Richarda Arbiba. Ten pretvoril do úplne futuristickej podoby šasi z vozidla Nash Metropolitan. Bolo to vozidlo, ktoré v v 50. rokoch uchvátilo každého milovníka sci-fi.

Arbib chcel týmto konceptom predstaviť svoju víziu, ako budú vozidlá vyzerať v roku 2000. Ako vieme dnes, veľmi sa netrafil, ale jeho Astra-Gnome je aj tak úplne fantastická.

Arbib bol v päťdesiatych rokoch minulého storočia jedným z najprominentnejších automobilových dizajnérov. Pracoval pod krídlami automobilky American Motors, ktorá ho poverila vytvorením konceptu vozidla z ďalekej budúcnosti. Arbibovi trvalo iba štyri mesiace, než predstavil koncept futuristické Astry-Gnome.

Vozidlo sa dostalo na titulné stránky magazínu Newsweek 3. októbra 1956. V tom istom roku bol automobil predvedený s veľkým úspechom na automobilovej prehliadke v New Yorku. Návštevníci boli modelom úplne nadšení. Ako to na takých prehliadkach chodí, nechýbala ani pôvabná modelka, ktorá vozidlo predstavila a tiež rovno vysvetlila divákom, že sa Astra-Gnome nebude nikdy sériovo vyrábať.

Váha vozidla bola 907 kilogramov. Len na na estetické doplnky a bočné panely bolo použité 104 kilogramov hliníka. Najväčšiu pozornosť vzbudila bublinovitá kabína, ktorá ponúkala dokonalý výhľad do všetkých strán. Aby sa dalo nastúpiť dovnútra auta, musela byť celá sklenená kopula nadvihnutá podobne ako napríklad kryt kokpitu lietadla. To všetko spoločne s úplne úchvatným dizajnom dodávalo vozidlu výzoru neporovnateľné so žiadnym iným automobilom.