Vo veľkom skleníku vo Florencii asi stovka rastlín konope pokojne pučia pod bdelým okom vojakov. Dnes je to totiž armáda, kto v Taliansku produkuje liečebné konope, ktoré je potom k dostaniu v talianskych lekárňach.
Plukovník Antonio Medica uisťuje, že si nikdy jointa neubalil, o kvalite svojich rastlín je ale presvedčený. „Robili sme testy,“ cituje ho agentúra AFP.
Pri vstupe do priestorov, na polovici cesty medzi dokonale stráženým laboratóriom a oroseným skleníkom, si plukovník oblieka na uniformu chirurgický plášť. „Jeden z mojich kolegov si raz robil žarty z toho, ako sme sa 40 rokov snažili zabrániť jednotkám v fajčeniu v kasárňach, a dnes sme to my, kto to vyrába,“ rozpráva. Jeho poslanie je ale inak veľmi vážne. Kvalita konope musí byť dobrá a predovšetkým stále rovnaká, pretože produkcia je určená chorým ľuďom.
„Produkcia v tomto sterilnom a uzavretom prostredí je veľmi dôležitá, pretože je to jediný spôsob, ako získať konštantný produkt bez toxických častíc, najmä ťažkých kovov ako je ortuť, ktorú rastliny na poli ľahko absorbujú,“ vysvetľuje plukovník.
Prvé dodávky nesúce značku Made in Italy prichádzajú do lekární, kde sa predávajú iba na lekársky predpis. Produkt sa ostatne veľmi líši od rekreačného konope, lebo v lekárstve nemá ani tak význam tetrahydrokanabinol (THC), ktorý tak priťahuje fajčiarov, ako ďalšie kanabinoidy, zvlášť CBD, ktorý pôsobí proti zápalom.
Produkcia talianskej armády má teda oveľa menej THC a oveľa viac CBD, ako konope predávané v uliciach či dokonca ako konope vyrábané v Holandsku, ktoré talianski lekári doteraz predpisovali.
V Taliansku berie podľa odhadov liečebné konope 2000 až 3000 ľudí. Konope môže uľavovať od bolesti tým, ktorí trpia sklerózou multiplex alebo nevoľnosťou vyvolanú chemoterapiou. Ministerstvo zdravotníctva tiež uvádza, že konope je účinné proti glaukómu alebo proti nechutenstvu u anorektičiek alebo u HIV pozitívnych.
Konzumácia konope z dôvodov choroby je v Taliansku povolená od roku 2007, ale mnohí lekári ich váhajú predpisovať v obavách, že pacienti nebudú dodržiavať dávkovanie či spôsob užívania. „Majú strach z vedľajších účinkov, majú strach prevziať zodpovednosť, majú strach zo všetkého,“ hovorí s trpkosťou lekárnik Pierluigi Davolio z Florencie, ktorý je presvedčený, že konope má v jeho lekárni svoje miesto.

Experimentálne fázy

Rovnako ako v mnohých iných krajinách si v Taliansku lekári a pacienti začínajú v posledných rokoch uvedomovať význam liečebného konope. Davolio predá asi 300 prípravkov za rok, často pacientom, ktorí si predtým konope obstarávali u dealerov.
Projekt konope Vojenského chemického a farmaceutického ústavu založeného v roku 1853 má kontrolovane reagovať na rastúci dopyt. Zriadené boli dva skleníky a v každom z nich je stovka rastlín. Ďalšie dva majú byť čoskoro sprevádzkované, aby tento rok produkcia dosiahla 100 kilogramov. „Sme ešte len v experimentálnej fáze,“ vysvetľuje Davolio, zatiaľ čo plukovník Medica už uvažuje o diverzifikácii produkcie tak, aby bola prispôsobená na liečbu rôznych chorôb.
V skleníkoch sa teplota pohybuje od 20 do 28 stupňov. Konope vyrastie do troch mesiacov, zatiaľ čo vo vonkajšom prostredí by to bol celý rok. Rast podporuje silné umelé osvetlenie a Mozartova hudba, o ktorej sa súdi, že rastu prospieva. Keď sú lístky zozbierané, sušia sa a drobia a potom sú vystavené gama žiarenia, aby sa odstránili všetky patogénne látky.
Plukovník Medica pacientom zásadne neodporúča, aby si z terapeutického konope balili jointy. „Štúdie preukázali, že horenie znehodnocuje aktívne látky,“ vysvetľuje. Ministerstvo zdravotníctva odporúča inhaláciu, alebo starý dobrý odvar.