Pri teroristickom útoku v Manchestri ľuďom pomáhali nielen profesionálne záchranárske tímy, ale aj dvaja muži bez domova. Jeden si tým vyslúžil tisíce libier od darcov v crowdfundingovej kampani a prepojenie so svojou matkou. Druhému zase sľúbil polročné bývanie zadarmo spolumajiteľ futbalového klubu West Ham United.
Z útrob manchesterskej arény, ktorá hostí veľké koncerty, sa v pondelok večer nečakane ozvala ohlušujúca rana. Stephen Jones, ktorý žije na ulici, spozornel, a keď začali v panike vybiehať ľudia, priskočil im ihneď na pomoc.
„Že som bezdomovec, neznamená, že nemám srdce. Bol to inštinkt ísť a pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebovali. Bolo tam veľa zakrvavených detí, ktoré kričali a plakali,“ popisoval v rozhovore pre britskú televíziu ITV tridsaťpäťročný Jones. „Museli sme vyťahovať klince z ich rúk. Jedna dievčatko ich mala zapichnuté aj v tvári,“ opísal.
Jones nebol sám. „Naozajstným hrdinom“ britské médiá nazývajú aj Chrisa Parkera, ktorý je podobne ako Jones bez domova. Podľa denníka The Independent tridsaťtriročný Parker žiadal v čase výbuchu odchádzajúci návštevníkov koncertu Ariany Grande, či by mu nedali pár drobných. Tlaková vlna ho zrazila k zemi, napriek tomu sa hneď vybral pomôcť zraneným.
Stephen Jones a Chris Parker
„Všetci sa ponáhľali domov, vyzerali šťastne. Počas sekundy sa ale ozvala rana, objavil sa biely záblesk, dym a začal sa zo všetkých strán ozývať krik,“ opísal Parker pre britský denník. Všade okolo ležali na zemi ľudia.
„Zazrel som malé dievčatko, prišla o nohy. Zabalil som ju do trička a pýtal sa, kde má rodičov. Povedala, že otecko je v práci a mamička, tam hore ‘,“ uviedol Parker s tým, že si hneď pomyslel, že to jej matka zrejme neprežila. Podobne sa postaral aj o umierajúcu asi šesťdesiatročnou ženu. „Zomrela mi v náručí. Nemohol som potom prestať plakať,“ uzavrel.

Veľká odvaha a obetavosť odmenená

Potom, čo médiami prebehol príbeh hrdinu bez domova, na webe Gofundme sa objavil účet vyberajúci peniaze na jeho pomoc. „Ako mnoho ostatných som bol znepokojený z správami z Manchestru. Tento príbeh ma ale prinútil pokúsiť sa pomôcť mužovi, ktorý ukázal veľkú odvahu a obetavosť,“ vysvetlil motiváciu autor kampane Michael Johns.
Len počas prvého dňa sa na pomoc Parkerovi vybralo vyše 27 tisíc libier. Parkerov osud tiež prinútil jeho matku Jessicu, aby na sociálnej sieti Facebook napísala výzvu o pomoc v snahe znovu sa spojiť so svojim synom.
„Je to môj syn, s ktorým sme sa na dlhú dobu odcudzili. Netušila som, že je bezdomovec, v pondelok ale ukázal extrémnej odvahu. Prosím, spoj sa so mnou Chris Parkera,“ napísala žena podľa The Independent na svojom profile.
Na Stephena Jonesa, ktorý sa so svojimi skúsenosťami zveril televíziu ITV, nebola vypísaná verejná zbierka. Napriek tomu bude za hrdinstvo tiež odmenený. Muž, ktorý predtým pracoval ako murár, žil podľa vlastných slov na ulici dlhšie ako rok.
Cez sociálne siete ho so synom vyhľadal spolumajiteľ futbalového klubu West Ham United David Sullivan a ponúkol mu bezplatné bývanie na pol roka dopredu. „Chceme mu pomôcť postaviť sa na nohy. Takúto obetavosť je potreba odmeniť,“ napísal na Twitteri David Sullivan junior so žiadosťou o kontakt na hrdinského muža.
„Nemohol by som sám so sebou žiť, keby som jednoducho odišiel,“ uzavrel Jones a jeho prístup mu zrejme pomôže aj vo vlastnom budúcom živote.