Stlačil spúšť a strela po sekundovom lete zasiahla svoj dva a pol kilometra vzdialený cieľ. Tým bol krk džihádistu – ostreľovača Islamského štátu v Mosule. Sniper elitnej britskej jednotky SAS čakal na svoju príležitosť štyri hodiny, počas ktorých sa sniper IS pohyboval medzi budovami.

Podľa zdroja servera Daily Star, ktorý správu priniesol ako prvý, patrí zásah k jednému z najzložitejších v dejinách SAS – Special Air Service, jednotky operujúci od roku 1941. K takmer rekordnému zásahu došlo v Mosule v prvom májovom týždni.
Džihádista ozbrojený ruskou ostreľovacou puškou SVD Dragunov sa stal cieľom, pretože predtým zabil a zranil niekoľko vojakov. „Bola to klasická protisniperská operácie. Ostreľovač IS sa často pohyboval a hľadal najlepšiu pozíciu na zabíjanie. Bolo to skoro ako hra mačky s myšou. Sniper SAS už to chcel vzdať, myslel si, že sa cieľ už niekam schoval,“ opísal zdroj z armádneho prostredia.

Sniper IS si dal pušku na plece. Potom mu explodoval krk

„Vo chvíli, keď sa začalo stmievať, vyliezol ozbrojenec z jednej vypálené budovy na miesto, o ktorom si myslel, že je bezpečné, a dal si pušku na plece. Potom ho náš sniper zasiahol,“ dodal zdroj.
Seržant SAS so skúsenosťami aj z Afganistanu bol ozbrojený americkou puškou CheyTac Intervention M-200, ktorá stojí okolo 14 tisíc dolárov a je považovaná za jednu z najpresnejších zbraní sveta. Má v sebe zabudovaný počítač, ktorý strelci pomáha započítavať faktory dôležité pri streľbe na extrémne dlhé vzdialenosti – vietor, vlhkosť či teplotu.

Zbraň mali vojaci SAS podľa zdroja servera Daily Star zrejme zapožičanú na skúšku v rámci „výpomoci“ od svojich kolegov z amerických špeciálnych jednotiek DEVGRU, predtým známych ako Navy SEAL Team Six.

Výrobca pušky uvádza jej „spoľahlivý“ dostrel 1830 metrov, maximálna dostrel je okolo 3000 metrov. V roku 2007 v rámci skúšky trafil bývalý člen elitnej americkej jednotky SEAL tri zo šiestich cieľov vo veľkosti ľudskej postavy na vzdialenosť 2313 metrov.

Bitka o Mosul prebieha už od polovice októbra 2016, napriek tomu sa stále nepodarilo celú oblasť vyčistiť od bojovníkov Islamského štátu. Proti nim bojujú hlavne iracké jednotky a pešmergovia, s podporou špeciálnych jednotiek koaličných síl.