Zábery vykládku stoviek väzňov z vagónov ako do koncentráku, Číňania to považujú za boj proti islamskému extrémizmu

1210

Transport stoviek spútaných väzňov so zaviazanými očami a oholenou hlavou zachytil neznámy kameraman v čínskej provincii Sin-ťiang. Tá je neblaho preslávená kvôli masovému umiestňovanie ľudí ujgurskej národnosti do tzv. prevýchovných táborov. Autenticitu videa potvrdil austrálsky expert.

K útoku na námestí Nebeského pokoja sa prihlásili ujgurští separatisti

Šokujúce video zverejnil v polovici septembra na youtube aktivista vystupujúci pod užívateľským menom War on Fear (Vojna so strachom). Je na ňom zachytený prevoz stoviek väzňov, zrejme ujgurskej národnosti, do tzv. prevýchovného tábora v provincii Sin-ťiang na severe Číny.

Austrálsky expert z centra pre počítačovú bezpečnosť Nathan Ruser uverejnil obsiahlu správu, v ktorej podľa Guardianu záznam vyhotovený zrejme pomocou Dronu dôkladne analyzoval, a to vrátane terénu a pozície slnka. Potvrdil, že ide o autentický záznam vyhotovený pravdepodobne v auguste 2018 na juhovýchode provincie.

Guardian cituje analýzu, podľa ktorej čínske súdy, v pomere k počtu obyvateľov, poslali v provincii Sin-ťiang do väzenia desaťkrát viac ľudí ako v ktorejkoľvek inej provincii. Väčšina patrí k etnickej menšine Ujgurov, ktorých sa Číňania rozhodli prevychovať. OSN už v auguste 2018 uviedlo, že v krajine je zrejme zadržiavaný až 1 milión Ujgurov, ktorí majú podľa Číny byť v rámci boja s terorizmom prevychovaní.

Dalajláma prosí Európu: „Vracajte utečencov, inak sa stanete moslimskou baštou“

To sa údajne deje pomocou silného psychologického nátlaku. „Zaznamenali sme aj správy o mučení, krutom, neľudskom alebo ponižujúcom zaobchádzaní, vrátane sexuálneho zneužívania,“ uviedol napríklad Scott Busby z americkej Senátnej komisie pre zahraničné vzťahy. Na verejnosť preniklo podozrenie z nedobrovoľných odberov orgánov a iných protizákonných praktík, ku ktorým na územie táborov dochádza.

Obeť udusili a dobili na smrť! Obžalovaný sa obhajuje, že nezabíjam ľudí, som veriaci moslim

Tiež zvonka prevýchovných táborov ale Ujgurovia čelia silnému tlaku. Ten zahŕňa odoberanie detí a ich posielanie na prevýchovu do sirotincov, posilnenie sledovania pomocou moderných technológií, likvidácii tisícov mešít a rozšírenie siete vojenských kontrolných stanovíšť v uliciach, takže ich život na slobode je v mnohom podobný životu vo väzení.

Českí moslimovia prispievali do zbierok z ktorých imám údajne podporoval teroristov

Proti tragickým pomerom, ktoré v provincii panujú, sa v stredu na pôde OSN vyslovilo viac ako 30 krajín, vrátane štátov Európskej únie a USA. „Spojené štáty sa rozhodli, že nebudú vidieť úsilie Číny a jej pokrok v boji s terorizmom a v deradikalizacii, ani načúvať spravodlivým hlasy o Sin-ťiangu od relevantných krajín a osobností,“ povedali na to čínski predstavitelia.

V jednodňovom procese, odsúdili v Číne troch mužov na smrť, Za útok na stanicu.