Spravodlivosti unikal dlho, ale nakoniec aj nad ním spadla klietka. Bývalý policajt Joseph DeAngelo sa na súde v americkom Sacramente priznal k 13 vraždám a desiatkam znásilnení a vlámaní, ktoré spáchal v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Usvedčili ho vzorky DNA. Lenže spravodlivosť ho bohužiaľ dostihla až v dôchodkovom veku.

Zločinca, po ktorom tímy vyšetrovateľov neúspešne pátrali desiatky rokov, chytili až v roku 2018 (informovali sme v apríli 2018) vďaka informáciám o DNA získaným z genealogických stránok. Tie sa používajú na vyhľadanie príbuzných, ale americká polícia vďaka nim identifikovala jedného z najhorších vrahov.

Polícii trvalo až 50 rokoch kým chytili sériového vraha, usvedčila ho DNA

Teraz 74-ročný dôchodca svojimi činmi od začiatku 70. rokov desil obyvateľov Kalifornie a policajtom trvalo dlhé roky, než si vôbec spojili jednotlivé zločiny dohromady a dospeli k záveru, že ich má na svedomí jediný človek.

Potom mu dali prezývku „zabijak z Golden State“, ale pátranie vždy viedlo do slepej uličky. Na stopu páchateľa sa polícia dostala až desať rokov po poslednej vražde, keď využili dáta o DNA nahrávané užívateľmi na stránky pre tvorbu rodokmeňov. Vďaka nim vystopovali vzdialeného príbuzného podozrivého a postupne sa dostala až k DeAngelovi.

 Skutočný  Hannibal Lecter 

„Toto je skutočná verzia Hannibala Lectera. Bezcitný, inteligentný, sadistický mnohonásobný vrah,“ povedala novinárom štátna zástupkyňa Anne Marie Schubertová, a poukázala tak na paralelu s filmom Mlčanie jahniat o inteligentnom zabijakovi stvárnenom Anthonym Hopkinsom.

DeAngelo, veterán z vojny vo Vietname, spáchal prvú vraždu v roku 1975 v kalifornskom meste Exeter, kde dva roky predtým začal pracovať ako policajt. Bol tak zároveň v úlohe toho, kto mal po vrahovi pátrať. Pomáhal riešiť i prípad desiatok vlámaní v susednom meste Visalia, ktoré mal na svedomí aj on. U polícia skončil v roku 1979 po tom, čo bol pristihnutý pri krádeži. Neskôr sa živil ako automechanik.

Pred 35 rokmi chytili posledného československého sériového vraha

 Scenár zločinov bol často  podobný 

Desiatky vlámaní, prepadnutí a znásilnení, ktoré spáchal, prebiehali často podľa podobného scenára. Väčšinou v noci s lyžiarskou maskou na tvári prenikol do domu, kde prekvapil spiaceho majiteľa, muža zviazal a znehybnil, ženy znásilnil. Niekedy obyvateľov zavraždil, inokedy len bez stopy zmizol s niekoľkými ukradnutými vecami.

Počas pondelkového súdneho pojednávania DeAngelo priznal vinu vo všetkých 13 bodoch obžaloby z vraždy a u ďalších desiatok trestných činov, z ktorých väčšina už je premlčaná. Na základe dohody s prokuratúrou by mal byť odsúdený na doživotie bez možnosti prepustenia, verdikt má súd vyniesť v auguste. Bez priznania by mu hrozil trest smrti.

Zomrel austrálsky sériový vrah Ivan Milat. Pred smrťou obete mučil a sexuálne zneužil

 Zabijak z  Golden State 

Prípad zabijaka z Golden State bol dlhé roky jednou z najsledovanejších nevyriešených kriminálnych káuz v USA. Spisovateľka Michelle McNamaraová o ňom napísala knihu I’LL Be Gone in the Dark (zmiznem do tmy), ktorú teraz do formy dokumentárnej série previedla stanice HBO. Prvý diel mal premiéru cez víkend.