Keď príde čas plaviek a nenúteného polihovania na pláži, kúpania sa a opaľovania. Každá z nás chce mať v plavkách dokonalú postavu, veď preto sme si vždycky odtrpíme plavkovú diétu a skočili si do solárka aby sme na pláži nesvietili ako biele syríky. Ale s jednou neestetickou chybičkou krásy, menom celulitída, si nevieme poradiť.

Čo je celulitída? 

Celulitída svoje obete berie útokom a len málo žien má to šťastie nebyť hostiteľkou tejto pomarančovej krásky. Vraví sa, že toto ochorenie patrí k civilizačným chorobám lebo sa často objavuje ruka v ruke s obezitou . Ale faktom zostáva, že celulitíde sa neubránia aj mnohé štíhle, športovo aktívne ženy a dievčatá v pubertálnom veku. Príčin pre vznik celulitídy je hneď niekoľko. Napríklad: dedičnosť, nadváha, ochabnuté väzivo, nesprávna životospráva, hormonálne poruchy, zlý krvný a lymfatický obeh, stres a najmä spôsob ukladania sa tuku na ženských stehnách, bokoch, zadočku brušku ale aj na rukách.

Kto sa jej má najviac báť? 

Medzi najohrozenejšiu skupinu žien patria typy so slovanskou postavou v tvare hrušky, teda ženy, ktoré majú úzky pás a široké boky. Ohrozenou skupinou sú aj ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, čakajú potomstvo a ženy po menopauze. Opýtajte sa aj vašej mami ako na tom bola s pomarančovou kožou v mladom veku a budete dopredu vedieť čo asi môžete v budúcnosti očakávať.

Stop fajčeniu, pitiu a nárazovým diétam

Zdá sa, že nesprávna životo-správa je zakopaným psom každého ľudského problému a tým pádom aj dôvodom pre vznik pomarančovej kože. Pokiaľ sa chcete vyvarovať spriateleniu sa s celulitídou alebo chcete zmierniť jej príznaky, odporúčame dodržovať racionálnu a vyváženú stravu, pitný režim a rázne obmedziť fajčenie, pitie kofeínových nápojov a solenie pokrmov. Pokiaľ si myslíte, že vám pomôže už len maximálne drastická diéta typu „cica nežer“ ste na omyle. Mohlo by u vás dôjsť k jojo efektu, ktorý len celulitíde nahráva do kariet.

Pre niektoré dobrou a pre iné zlou správou je vedecká štúdia, ktorá dokazuje, že ženy s nadváhou vyhrávajú bitku proti „pani pomarančovej“ omnoho ľahšie ako štíhle ženy. 

Bohužiaľ, vedci zatiaľ nevyvinuli účinný liek na absolútne odstránenie celulitídy. Ale doba je pokroková a keďže boj proti celulitíde zvádzali už mnohé generácie žien pred nami, existujú postupy, ktoré účinkujú v bitke proti celulitíde. Vyskúšajte niektoré z tipov, ktoré fungujú dokonca aj podľa kozmetických gigantov.

Teplo, zima, teplo, zima

pix sprcha sexNie, nehovoríme o praktike v cvičnom vojenskom tábore aj keď to tak na prvý pohľad  môže vyzerať . Zvyknite si sprchovať miesta postihnuté pomarančovou kožou striedavo teplou a studenou vodou. Vďaka tomuto cviku sa pokožka extrémne prekrví a napne, čo pomôže odbúrať nepekne vyzerajúce tukové vankúšiky z postihnutých miest. Toto sebatrýznenie vždy praktikujte smerom od chodidiel k zadočku.

Sprchujte sa inovatívne 

Vyberajte si varianty sprchových gélov, ktoré sľubujú spevnenie pokožky. Stoja rovnako čo ostatné krémy a účinky sú overené.

Lufa a masážne rukavice

Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť pre zahnanie celulitídy do autu ešte v sprche, je masáž postihnutých častí lufou, jemnou kefkou alebo špeciálnou masážnou rukavicou. Tým, že budete pokožku pravidelne prekrvovať, prispejete k jej viditeľnému spevneniu.

pix ovocie

Vitamíny prosím

Ideálnym ovocím v boji proti celulitíde je kiwi a ananás, kvôli vysokému obsahu vitamínu C.

Ideálny šport

Medzi najefektívnejšie športy,  ktoré sa dajú účinne nasadiť do boja proti pomarančovej koži, patrí bicyklovanie a plávanie. Skúste napríklad vodný aerobik, okrem kopca srandy a šantenia vo vode si spevníte postavu a dáte zbohom celulitíde.

Pix voda

Zabudnite na eskalátor či výťah 

Aj keď premôcť sa bude namáhavé, zabudnite na tieto „prepravné prostriedky“ a radšej sa vyberte pešo po schodoch. Takýmto malým cvičením si posilníte svaly a rozpumpujete krvný obeh.

Tea time! 

Od teraz až do leta zabudnite na kávičkovanie. Namiesto kofeínovej pochúťky, ktorú ste si zvykli naordinovať pri klábosení s kamoškami, stavte na prírodné odvodňovacie vyhladzovacie účinky ovocných čajov z čučoriedok, škorice a viničového lístia.

Profíci

Do tejto kategórie sa radia všetky kozmetické prípravky na celulitídu. Záleží len na vás a vašich finančných prostriedkoch pre aký druh prípravku sa rozhodnete. Existuje celá rada krémov proti celulitíde,  náplastí ktoré sa aplikujú na noc, centier  ponúkajúcich širokú škálu anticelulitídnych zábalov, lymfatických masáži, lymfodrenáži či cvičení vo vákuu.

Vaša Eva