Najväčšie obavy má bývalý náčelník Generálneho štábu Armády ČR Jiří Šedivý z brutality Rusov. Tí podľa jeho názoru nerobia rozdiel medzi civilným objektom, civilistami, ktorí sa snažia dostať z obkľúčených a zničených miest a medzi vojakmi ukrajinskej armády. Hovoril generál Šedivý, aj keď je  obdivovateľom Zelenského, upozornil na to, v čom by mal ukrajinský prezident „brzdiť“, aj kde Ukrajina urobil chybu.

„Tá brutalita je taká, že sme ani nepočítali s tým, že tak civilizovaný štát ako Rusko je, aj po tých skúsenostiach, ktoré má z 2. svetovej vojny, tak že sú niečoho takého schopní,“ povedal skúsený generál a tiež vysvetlil, že hoci s vojnou nesúhlasíme, aj ona má svoje pravidlá a to ako sa chová Putin, je ďaleko za hranicou akceptovateľného.

„Na druhú stranu Ukrajinci by mali byť uvážlivejší,“ ponúkol Šedivý realistické hodnotenie bojovej situácie a priznal, že vojaci z Azovstalu mali byť už dávno evakuovaní. „Už niekoľko týždňov späť, Ukrajina vedela, že Mariupol neudrží. Mal prísť rozkaz, aby sa tých ešte možno tisíce vojakov, pokiaľ možno, prebili späť na územie. Mŕtvy vojak nie je k ničomu, hoci je to hrdina… nechať tam zomrieť tisíce veľmi silných a morálne motivovaných vojakov, ktorí mohli bojovať niekde je inde, to si myslím, že bola chyba,“ vysvetlil generál.

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí

Situácia v Mariupole bola jednou z hlavných tém návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý sa v Moskve stretol s ministrom Lavrovom aj prezidentom Putinom. „Ja viem, že pán prezident Zelenskyj vyjadruje určitú nespokojnosť, že cieľom jeho návštevy nebol najskôr Kyjev a bude až druhý v poradí. Argumentuje tým, že mŕtvi ľudia sú na Ukrajine. Ja si myslím, že by mal časom tiež trochu brzdiť, pretože Guterres rieši aj trochu iný problém. Pokiaľ viem, tak sa nesústredil len na zastavenie vojny, ale aj na to akým spôsobom vyriešiť problém Mariupolu,“ vysvetlil Šedivý.

Dodávky českých tankov na Ukrajinu rozčúlili Rusov: Česi dodávali zbrane aj Hitlerovi, píšu

„Predsa, aby bolo jasno, ja obdivujem Zelenského. Zelenskyj je človek, do ktorého medzinárodné spoločenstvo nevkladalo veľmi nádej a ukázalo sa, že je veľmi statočný človek,“ objasnil svoj postoj k ukrajinskému prezidentovi a tým, že keby nebol prezidentom práve on, Ukrajina by mohla mať oveľa väčšie problémy. „On skutočne ukázal, že sa musí bojovať za vlasť a pri tom riskuje svoj život a odmietol ponuku, aby bol vyvedený z Kyjeva do nejakej bezpečnejšej oblasti, ktorú dostal na začiatku od Američanov,“ skladal poklonu vodcovi Ukrajiny, ale vzápätí tiež dodal druhú stránku veci

Ruské zverstvá na Ukrajine! Všetkých zastrelil, znásilnil, najedol sa a teraz za to dostane medailu!

 Zelenskyj na  hrane 

„Myslím si, že v niektorých smeroch sa dostáva až na hranu akceptovateľného, ​​keď napríklad hovorí, aby sa pani Merkelová a pán Sarkozy išli pozrieť, čo zavinili na Ukrajine. Ale čo urobili Ukrajinci, aby sa to nestalo? Ukrajina má tiež svoju históriu,“ spomenul deväťdesiate roky a vtedajšieho ukrajinského proruského prezidenta, proruskú politickú stranu a upozornil na to, že aj Ukrajina brala ruský plyn aj transportné poplatky za prepravu plynu.

„Ak bude pokračovať v takej tvrdej rétorike, mimochodom aj vo vzťahu k OSN niektoré jeho vyjadrenia boli skutočne na hrane, tak sa môže stať, že po tej vojne sa rad politikov, ktorí sa cítia… nechcem povedať urazení, alebo že je to trochu veľa, pozri napríklad vyjadrenie na adresu nemeckého prezidenta, tak to sa môže Zelenskému vrátiť a že to potom môže byť bolestivé,“ obáva sa generál Šedivý a dodáva: „Myslím si, že možnosť, že sa vyčerpá tá jeho schopnosť mobilizácie svetovej verejnosti proti ruskej invázii , Že by sa to po nejakej dobe mohlo stať, že to bude nejaké štandardné klišé a že na to už nebude nikto reagovať a potom to bude problém.“