Po oslobodení niektorých ukrajinských miest dobytých ruskými okupantmi sa objavilo obrovské množstvo správ o strašných zverstvách, ktoré ruskí vojaci napáchali. Mnoho ukrajinských žien, ale aj mužov a detí bolo znásilnených. Niektoré ženy bohužiaľ po nechutných sexuálnych útokoch otehotneli a potrebujú podstúpiť potrat. V krajinách, kam utiekli, to však často nie je možné. Najväčší problém majú v Poľsku, kde je v podstate nemožné podstúpiť takýto zákrok.

Strašné príbehy a problémy znásilnených žien popísala pre Rádio Sloboda psychologička Oleksandra Kvitková, ktorá pracuje na ombudsmankou zriadenej horúcej linke psychologickej pomoci.

So súhlasom rodičov dievčaťa popísala strašný príbeh štrnásťročného dievčatka z Buči, ktoré otehotnelo po tom, čo bolo znásilnené vojakmi. Lekári totiž rodinu dievčaťa upozornili, že ak teraz pôjde na potrat, zrejme už nikdy nebude môcť mať znova deti. Znásilnená preto plánuje dieťa donosiť.

Vyzleč sa, lebo ťa zastrelím! Šestnásťročnú Tehotnú Dášu znásilnil ruský vojak

Psychologička povedala, že s dievčaťom teraz pracuje, aby jej pomohla dieťa vzniknuté znásilnením prijať. Kvitková v súčasnej dobe pracuje s dievčatami vo veku od 14 do 18 rokov, ktoré otehotneli po znásilnení okupantov.

„Dievčatá vo veku 14, 15, 16 rokov bývajú často obeťami znásilnenia. Po vojne bude na Ukrajine mnoho tehotných tínedžeriek,“ povedala psychologička.

Neziskovka kritizuje pilulky pre znásilnené Ukrajinky! „Majú snáď donosiť deti vojnových zločincov?!“ nakladá im verejnosť

 Problém  s potratmi 

Veľkým problémom je aj to, že po úteku z okupovaných miest majú niektoré ženy obrovský problém ukončiť nechcené tehotenstvo. Veľa utečencov totiž zamierilo do Poľska, kde je ale v podstate nemožné podstúpiť potrat. V krajine síce zo zákona môže byť potrat vykonaný, pokiaľ žena otehotnie po znásilnení, prakticky je to ale veľmi zložité.

Oleksandra Matvijčuková predsedníčka Centra pre občianske slobody uviedla, že podľa poľských zákonov musí byť znásilnenie, z ktorého vzniklo tehotenstvo, nahlásené ako trestný čin, aby mohol byť vykonaný potrat. Tamojší psychológovia vraj navyše ženy presviedčajú, aby si dieťa nechali.

Ruské zverstvá na Ukrajine! Všetkých zastrelil, znásilnil, najedol sa a teraz za to dostane medailu!

Doplnila, že jej kolegovia v Poľsku povedú teraz informačnú kampaň, aby obete sexuálneho násilia vedeli, na koho sa obrátiť. „Znásilnenie je najskrývanejší zločin, nepoznáme každého, kto pomoc potrebuje,“ doplnila s tým, že na každú osobu, ktorá zoberie odvahu a o prežitej hrôze prehovorí, pripadá desať ďalších, ktoré o traumách neprehovoria.