Herec Gustáv Valach (†81) síce stvárnil mnoho rolí, diváci si ho rovnako najviac zamilovali ako prísneho pána Straku, starého otca Tomáša Holého (†21), vo filme Pod jazvečou skalou a jeho dvoch pokračovaní. Rovnako ako Straka bol aj jeho predstaviteľ tvrdohlavý a zásadový. Kvôli tomu mal za minulého režimu veľké problémy a komunisti ho dokonca vyhodili aj zo Slovenského národného divadla.

Charizmatický herec s hlbokým hlasom sa preslávil v Československu najmä trilógiou filmov s Tomášom Holým – Pod jazvečou skalou (1978), Na pytliackom chodníku (1979) a Za trnkovým kríkom (1980). Pritom nechýbalo málo a rolu hájnika Straky mohol hrať úplne niekto iný. Kvôli problémom s režimom museli tvorcovia veľa zabojovať, aby Valacha do roly vôbec smeli obsadiť.

Hercove problémy s komunistami začali už v roku 1959, kedy bol prepustený zo Slovenského národného divadla. Dôvodom bola jeho viera. Valach sa nikdy netajil tým, že je oddaným katolíkom, čo sa mocipánom vôbec nepáčilo. „Odmietal sa vzdať svojej viery len preto, aby sa niekomu zapáčil,“ potvrdil pre Čas.sk jeho syn Gustáv (68), ktorý prežil nielen otca a mamičku Vierku (†92), ale aj troch svojich súrodencov. Najmladšiu sestru, lekárku Janku (†42), zabila pred rokmi rakovina, starší brat, architekt Peter (†70), nedávno podľahol rakovine pľúc, podobne ako mladšia sestra, architektka Veronika (†53). Sám Valach, hlava rodiny, zomrel v roku 2002 na infarkt po krvácaní do mozgu. Rovnako ako jeho žena.

Gustav Valach: Film Ztracenci (1957)

Vzhľadom na veľkosť pôvodnej rodiny mal občas Valach problém ju uživiť, najmä po tom, čo od komunistov dostal za trest prácu vo výrobe. „Najskôr pracoval v tlačiarni a jeho prvá výplata bola 453 korún, z čoho sa nedalo vyžiť. Našťastie predtým dokončil český film Ztracenci (1957), a tak sme žili ešte z toho, čo tam zarobil,“ opisuje krušné časy syn Gustáv.

Gustav Valach Film Noc nevěsty s Janou Brejchovou

„Po roku prestúpil do Pozemných stavieb. Urobil si kurz pre bagristov a začal chodiť aj na večernú stavebnú priemyslovku. Ako bagrista zarobil veľmi slušné peniaze a hravo nás uživil, pracoval aj 10-12 hodín denne,“ spomína Gustáv, ktorý vyštudoval medicínu a celý život pracoval ako patológ. Dnes už je ale na dôchodku.

V roku 1962 dostal filmový dedo Tomáša Holého od režimu druhú šancu. Smel sa vrátiť do Národného divadla, lenže prvou ponúkanou rolou bola kontroverzná úloha pápeža v divadelnej hre Zástupcu. „Otec ju odmietol, pre zásadný rozpor medzi skutočnosťou a textom role. Vzápätí mu ponúkli rolu esesáka v tej istej hre,“ uviedol syn Valacha. Ten znova odmietol s tým, že sa nedá zrazu koketovať s Pánom Bohom i diablom.

„Pamätám si, ako otca potom predvolali k veľkému komunistickému funkcionárovi Vasilovi Biľakovi. Ten mu dohováral, prečo má taký problém vzdať sa svojej viery, ale keď mu otec povedal, nech sa on vzdá svojho pravoslávia, bolo po debate,“ objasnil Gustáv.

Mária Královičová

Prezradil tiež, že otec za rolu Strakonického Dudáka získal vyznamenanie. Minister kultúry profesor Zdeněk Nejedlý mu udelil titul Laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda. Lenže poctu mu komunisti neskôr aj tak zase vzali. „On si nikdy nezakladal na poctách. Lákať ho do komunistickej strany, to si zrejme nikto ani netrúfol,“ dodal pre Čas.sk Gustáv, ktorý po otcovi zdedil okrem podobných rysov aj jeho hlboký hlas. Oteckovu silnú vieru síce nezdieľa, na čosi medzi nebom a zemou ale veria. Možno aj kvôli tomu, že mu tri blízke osoby zomreli nezávisle na sebe vždy 27., teda vždy v rovnaký deň v mesiaci.

Vo svojej najslávnejšej úlohe hájnika Straky sa stretol s talentovaným Tomášom Holým. „Mali spolu veľmi pekný vzťah. A aj to sa podpísalo na celkovej atmosfére filmu,“ nechal sa pred rokmi počuť šéf produkcie slávnej trilógie Jiří Beránek. Len ťažko mohol ale Valach tušiť, že roztomilého chlapca prežije o celých 12 rokov. Život niekdajšej detskej hviezdy totiž vyhasol po autonehode 1990