Žena si myslela, že je nadpriemerne zdravá. Až po šesťdesiatke zistila, že kvôli genetickej mutácii necíti bolesť

1323

Šesťdesiatpäťročná žena si celý život myslela, že má jednoducho šťastie a zdravotné komplikácie sa jej vyhýbajú. Až náročná operácia odhalila, že je v skutočnosti nositeľkou vzácnej genetické mutácie.

„Keď nikdy nepotrebujete prášky proti bolesti, nenapadne vás pátrať po dôvodu prečo. Kým sa nad tým nepozastaví niekto iný, nemáte žiadne pochybnosti. Bola som proste iba šťastná duša, ktorá si nikdy neuvedomovala, že je na nej niečo zvláštne,“ hovorí Joe Cameron. Na skutočnosť, že je obdarená genetickou mutáciou, vďaka ktorej necíti žiadnu bolesť, prišla vlastne úplnou náhodou.

Dlhšiu dobu na sebe pozorovala, že chodí mierne nakrivo. Hoci necítila žiadnu bolesť, jeden z odborníkov ju podrobil dôkladnejšiemu vyšetreniu. To ukázalo, že jej bedrový kĺb je v tak dezolátnom stave, že bolo divu, že mohla vôbec existovať bez práškov. Po jeho výmene lekári objavili ďalšie zdravotné komplikácie – prsty ženy boli zasiahnuté osteoartózou. Varovali ju, že po ďalšej operácii bude pravdepodobne cítiť neznesiteľnú bolesť. Joe bola ale opäť v poriadku. To už doktori začínali tušiť, že v jej prípade pôjde asi o niečo viac než odvahu a znížený prah bolesti. Ďalšie testy vykonané Universitou College London (UCL) a Oxfordskou univerzitou odhalili, že Joe trpí vzácnou genetickou mutáciou a necíti bolesť.

Spätne priznáva, že bolesť necítila dokonca ani pri pôrode, ktorý bol síce „divný“, ale inak si ho vlastne „celkom užívala“. „Bolesť má svoj dôvod, varuje vás, že je niečo zle. Nie je zlé mať v sebe taký alarm. Na stranu druhú by som ale na svojom stave nič nemenila,“ hovorí Joe.

5 tipov, ako znížiť riziko rakoviny

Absencia bolesti pritom nie je jej jediná „superschopnosť“. Podľa svojich slov celý život ani nevie, čo je to úzkosť alebo stres. „Hovorí sa tomu šťastný gén alebo gén zabudnutia,“ vysvetľuje. „Vždy som s tým štvala druhých, ako som bola stále šťastná a veľa som zabúdala. Teraz mám pre to aspoň konečne ospravedlnenie.“

Problémy s trávením mlieka máme už 5000 rokov!

Spomína na ľahkú autonehodu z nedávnej doby, ktorá ju emočne nijako nezasiahla. „Druhý vodič sa triasol, ale ja som zostala v pokoji. Proste sa u mňa nerozvinuli žiadne reakcie. Nie je to odvaha, je to len absencia strachu.“