Zlodeji ukradli za 90 sekúnd luxusné BMW za 140 tisíc! Ako to urobili?

2122

Špeciálne zamykanie mu bolo k ničomu! Traja neznámi zlodeji ukradli minulý týždeň luxusné BMW za 140 tisíc Eur. Na krádež použili špeciálnu čítačku. S ňou vozidlo, ktoré bolo vybavené bezkľúčovým systémom zamykania a štartovania keyless, za 1,5 minúty odomkli, naštartovali a následne s ním odišli. V aute inštalovaný systém GPS vozidlo naposledy lokalizoval na hraniciach s Poľskom. Potom bola GPS odpojená.

Auto zlodeji podľa polície ukradli v noci na štvrtok z voľne prístupného parkoviska pred rodinným domom v štvrti Nový Hradec Králové. V prípade dolapenie a odsúdenie im hrozí až osem rokov väzenia.

 

„Systém keyless funguje tak, že kľúč stále vysiela signál. Keď sa s kľúčom priblížite asi na dva metre k vozidlu, samo sa otvorí a následne i naštartuje,“ opísala systém hovorkyňa hradeckej polície Iva Kormošová. Použitie čítačky ku krádeži polícii potvrdili kamerové záznamy z miesta činu.

Čítačkou zlodeji predĺžili signál od kľúča, ktorý si majiteľ nechal vo vrecku bundy zavesenej v predsieni domu. „Jeden zo zlodejov pristúpil k autu a čakal, až sa ďalším dvom podarí zachytiť najprv signál na otvorenie autá a druhý na naštartovanie. Akonáhle sa to podarilo, okamžite odišiel,“ uviedla hovorkyňa. Tí, čo chytali signál, pravdepodobne z miesta činu odišli autom.

…a odchod

Polícia uviedla, že majitelia áut vybavených systémom keyless by si mali kľúče ukladať čo najďalej od vozidla, najlepšie do akejkoľvek plechovej schránky, ktorá utlmia signál. Niektorí majitelia ho údajne ukrývajú napríklad do chladničky. Na riziko krádeží áut vybavených bezkľúčovým otváraním a štartovaním už pred niekoľkými rokmi upozornila spoločnosť Cebia, ktorá sa zaoberá preverovaním pôvodu vozidiel.

Podľa hradeckých kriminalistov sa krádeže takto vybavených áut presúvajú z Rakúska a Nemecka na území ČR. Vychádzajú z toho, že vlani a predvlani bolo na území hradeckého kraja zadržaných niekoľko luxusných áut ukradnutých týmto spôsobom v Nemecku a Rakúsku.