washington-redskins-1
Pritom 9 z 10 občanov hlásiacich sa k pôvodnému obyvateľstvu USA sa vyslovilo proti zákazu názvu Redskins („Červené koža“) s tým, že im urážlivý nepríde.

Aktivisti si našli zábavu

Logo klubu amerického futbalu Washington Redskins s indiánskym bojovníkom je v ohrození. Americký najvyšší súd totiž zamietol sťažnosť klubu proti odňatia ochrannej známky kvôli rasistickému logu a potenciálne tak otvoril cestu k zákazu aj ďalších tradičných log a názvov údajne urážajúcich pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky.
Ide o malé víťazstvo aktivistov za práva pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, ktorých cieľom je donútiť klub z Washingtonu k zmene názvu.
washington-redskins-2
Právnici Redskins sa u vrchného súdu, ktorý je najvyššou súdnou inštanciou v USA, snažili napadnúť federálny zákon nariaďujúce neregistrovať ochrannú známku „znevažujúcu živé alebo mŕtve osoby, inštitúcie, náboženstvo či národné symboly“.
O tento zákon sa totiž opiera rozhodnutie Úradu pre patenty a ochranné známky z roku 2014, ktoré odobralo šesť ochranných známok klubu Washington Redskins kvôli urážlivosti názvu klubu voči pôvodným obyvateľom USA. Vrchný súd však odvolanie zmietol zo stola a spor tak bude pokračovať len u súdu nižšej inštancie.
Zaoberať sa naopak bude sťažnosťou americko-ázijskej rockovej skupiny The Slants, ktorá zatiaľ neúspešne usiluje o registráciu ochrannej známky napriek tomu, že jej názov je odkazom na nadávke ľuďom ázijského pôvodu (Slant Eye – šikmé oko). Všetci členovia The Slants pritom majú šikmé oči.

Právnici Redskins aj The Slants stavali svoje odvolanie na tom, že zákon z roku 1946 zakazujúci používanie obchodných značiek podnecujúcich rasovú nenávisť je v rozpore s prvým dodatkom americkej ústavy hovoriacim o slobode slova a vyjadrovania.
Redskins chceli oba prípady spojiť a podať sťažnosti dohromady, súd ich ale rozdelil. Právo odvolávať sa na slobodu vyjadrovania má totiž podľa úradu iba hudobná skupina, ktorej verejné pôsobenie nutne nevyžaduje ochrannú známku. Rozhodnutie v prípade The Slants by mohlo výrazne ovplyvniť nižší súd v kauze Redskins.

Strata známky = strata peňazí

Washington Redskins je podľa CNN jednou z najväčších značiek v lige amerického futbalu NFL, ktorej hodnota je odhadovaná na 2,4 miliardy dolárov. Názov Redskins používa klub od roku 1933, prvýkrát ho nechal zaregistrovať v roku 1967.
Web MSN citoval vedenie klubu, ktoré si zúfa nad tým, že vybudovanie obchodné známky okolo názvu Washington Redskins stálo desiatky miliónov dolárov a jej prípadná strata by bola pre klub „nesmierne náročná a nákladná“.
Federálne ochranná známka totiž okrem iného zaručuje dohľad nad hranicami a bráni tak dovozu a predaju falšovaného tovaru.
mikita
Slovák Stan Mikita kapitán Chicago Blackhawks

Ak by skutočne došlo k súdnemu zákazu značky Washington Redskins, mohlo by to otvoriť cestu k zrušeniu ďalších zavedených športových značiek s Indiánmi v znaku. Už niekoľko rokov sa debatuje napríklad o logu hokejového tímu Chicago Blackhawks, ktorý zdobí tiež hlava indiánskeho bojovníka, či Clevelandu Indians z baseballovej MLB.
V tohtoročnej ankete denníka Washington Post sa pritom 9 z 10 občanov hlásiacich sa k pôvodnému obyvateľstvu USA vyslovilo proti zákazu názvu Redskins („Červené koža“) s tým, že im urážlivý nepríde.

marian_hossa_chicago_blackhawks-1