Zomrela gorila Koko. Svet uchvátila znakovou rečou a svojou inteligenciou

1402

Samička gorily, je západnému svetu známa ako Koko, zomrela 19. júna. Do dejín sa zapísala ako múdre zviera, ktoré ovládalo množstvo symbolov znakovej reči. Bolo jej 46 rokov.

Koko prišla na svet v sanfranciskej zoo 4. júla 1971. V prvom roku života sa kvôli vážnej chorobe stala súčasťou výskumu Francine Patterson, zvieracej psychologičky a riaditeľky neziskové organizácie starajúce sa o gorily The Gorilla Foundation. V jej starostlivosti zostala aj naďalej a spoločne s druhou gorilou Michaelom sa učila znakovej reči.

Prvé znaky, ktoré si Koko osvojila, boli symboly pre „jesť“, „piť“ a „pridať“. Roky učenie sa jej zásoba zvyšovala a Koko z jednotlivých znakov dokázala tvoriť jednoduché vety. Nakoniec sa naučila až tisícku znakov. Niektoré si dokonca sama vytvárala. Slovo „prsteň“ ju napríklad nikto neučil, ale ona ho dokázala vyjadriť spojením symbolov pre „prst“ a „náramok“. V devätnástich rokoch sa jej tiež ako jednej z mála goríl podarilo prejsť testom sebapoznania v zrkadle.

V roku 1983 prestali Koko baviť plyšová zvieratá, čo demonštrovala znakom pre smútok. V júli ďalšieho roka jej ošetrovatelia preto povolili vybrať si živé mačiatko. Gorila si zvolila sivého kocúra, ktorého pomenovala All Ball. Práve vtedy vznikla jej povestná láska k mačkám. All Ballu ale bohužiaľ čoskoro zrazilo auto. Stratu prvého maznáčika Koko oplakala sériami znakov pre „smutný“, „zlý“, „zamračený“ a „plač“. V budúcnosti sa ale stala majiteľkou ešte ďalších mačiatok.

The Gorilla Foundation sa jej počas života pokúšala nájsť vhodného partnera, s ktorým by mohla počať potomkov, a tak musia ďalej odovzdať svoje komunikačné schopnosti. S náprotivkom Ndume, po ktorého boku žila od roku 1991, ale rodinu nezaložila.

Vo svojom najznámejšom odkaze pre ľudstvo z roku 2016 nazvala človeka hlúpym za to, že ničí planétu, a vyzvala ho na ochranu a pomoc Zemi.