McIverová vo vyhlásení priznala, že časti prejavu Obamovej z roku 2008 vložila do textu, ktorý pripravovala pre Trumpovú.

Najmenej tri vety z pondelkového štvrťhodinového prejavu, v ktorom manželka republikánskeho prezidentského kandidáta hovorila o význame rodinných hodnôt, nápadne pripomínali prejav Obamovej z nominačného zjazdu demokratov, ktorý pred ôsmimi rokmi vyslal jej muža do víťazného boja o Biely dom. Incident vyvolal kritiku zo strany demokratov a posmešné komentáre americkéj liberálnej tlače.

 „Prejavy pani Obamovej som nekontrolovala,“ uviedla v ospravedlňujúcom vyhlásení McIverová. „Je to moja chyba a cítim sa strašne s ohľadom na chaos, ktorý som spôsobila Melanii a Trumpovým, rovnako ako pani Obamovej. Nechcela som nikomu ublížiť,“ uviedla McIverová. Dodala, že svojmu šéfovi ponúkla rezignáciu, Trump ju vraj ale odmietol.

Podľa McIverové jej kritizované pasáže citovala Trumpová počas telefonického rozhovoru ako príklad. McIverová si ich zapísala, a neskôr niektoré formulácie vložila do návrhu textu.

Členovia Trumpová štábu v utorok novinárom poskytli iné vysvetlenie a pochybenia odmietali. Šéf štábu Paul Manafort obvinenia z opisovania označil za absurdné. Sama Melania tvrdila, že prejav spísala sama a mohla sa oprieť len o „malú pomoc“.