Život sériového vraha Straku po prepustení. Nová identita a svadba s Ruženkou

2005

Jiří Straka (51), alias spartakiádny vrah, má na svedomí životy troch žien a nespočet napadnutých žien. Pred 36 rokmi bol odsúdený na desať rokov väzenia, pred trestom smrti ho zachránil jeho nízky vek, v čase vraždenia mal iba 15 rokov. Dnes žije pod inou identitou na Morave, dokonca sa aj oženil s Ruženkou, ktorú stretol v liečebni.

Pred 36 rokmi sa mala v Prahe na Strahove konať obrovská udalosť – spartakiáda. Vtedy ale v Prahe vyčíňal aj sériový vrah a násilník, Jiří Straka (vtedy 15) napádal ženy, chcel po nich sex, často ich aj okrádal. Postupom času boli jeho útoky častejšie a brutálnejšie. Ženám to naháňalo obrovský strach.

Pred tým, než Straka 8. apríla 1985 prvýkrát vraždil, napadol tri dievčatá, po jednom chcel sex, tá sa mu ale vyšmykla a utiekla. Ďalšie dievča udrel dlažobnou kockou do hlavy, pri tretej ale nepochodil, vedela judo a preprala ho.

Sériový vrah Straka ľutoval len to, že ho chytili

„Nikdy predtým ani potom som nepracoval pod takým strašným politickým tlakom. Robili sme na tom traja vyšetrovatelia a okrem toho ďalších 200 policajtov. Ženy v Prahe sa báli vyjsť do ulíc, skoro sa odkladala spartakiáda,“ spomínal pred rokmi v tlači bývalý kriminalista Jiří Markovič, ktorého tím vtedy vraha odhalil.

Straka pri vyšetrovaní spolupracoval, vraj bol aj nadpriemerne inteligentný. Jediné, čo ľutoval, bolo jeho dolapenie. Mestský súd v Prahe Straku poslal v decembri 1985 na desať rokov väzenia. Pre mladistvého to bol najprísnejší trest, aký mohol dostať. Utiekol tak zrejme trestu smrti, ktorý by mu za vraždy hrozil. Súd ho uznal vinným z troch vrážd, dvoch pokusov o vraždu, piatich znásilnení, troch lúpeží a piatich krádeží. Súdni znalci Straku popísali ako agresívneho človeka so zvýšenou sexuálnou aktivitou a sklonmi k sadizmu a nekrosadizmu.

Trest smrti by bol lepší, povedala jeho mamička

„Trest smrti by bol pre syna lepší. A pre nás tiež. Vždy som to hovorila. Nie z nenávisti, aj napriek tomu strašnému, čo urobil, stále zostal mojím synom. Ale vedela som, čo ho v kriminále čaká. Väzenie vo Valdiciach prežil len preto, že robil dievča silnejšiemu,“ povedala pred rokmi jeho matka Mária.

S tým súhlasil aj jeho otec, ktorý vystupoval v dokumente Českej televízie. „Bolo by lepšie, keby vtedy Jirka dostal trest smrti. Pre neho by to znamenalo vyslobodenie a pre nás tiež,“ povedal. „A najskôr by to bolo dobré aj pre verejnosť. Ľudí by si povedali ‘Smrť za smrť’ a lepšie by sa s tým vyrovnali,“ doplnila ho ešte pani Mária.

Najväčší československý sériový vrah zomiera? Ondrej Rigo zabil 8 žien a jedno bábätko! 

 Peklo vo  väzení 

V kriminále si zažil aj nebývalé peklo. „Svojho času som bol na tom tak, že by to pre mňa bolo vykúpenie. Ja viem, čo strašného som svojim obetiam urobil. Prežil som si to na vlastnej koži, keď ma spoluväzni chceli zavesiť. Vyviazol som len smiešnou súhrou náhod,“ vyhlásil vtedy.

Spoluväzni sa k nemu správali mimoriadne brutálne. Keď ho chceli obesiť, rozkopali mu pri tom genitálie. Neskôr, podľa rozhodnutia súdu, musel byť Straka vykastrovaný. „Z toho, čo viem, tak mu tú kastráciu viac-menej urobili spoluväzni. A on tvrdí, že aj bachári,“ uviedol v jednom z rozhovorov Markovič.

Priznanie väzňa v cele smrti krátko pred popravou vedie k hroznému odhaleniu

V máji roku 2004 bol Straka prepustený na slobodu, pomohla tomu aj amnestia vtedajšieho prezidenta Václava Havla. Avšak bol následne presunutý a uzavretý na sexuologickom oddelení psychiatrickej liečebne v pražských Bohniciach.

Po prepustení sa presunul na Moravu, kde dodnes žije pod inou identitou, priezvisko má Novák. Keď z liečebne odišiel, oženil sa s Ruženkou, s ktorou sa tam zoznámil. Manželstvo sa ale neskôr rozpadlo, predtým jej ale pomáhal vychovávať dieťa z prvého manželstva. Vo väzeniach a liečebniach sa zdržiaval celkom 19 rokov.