Pred 32 rokmi, 17. decembra 1985, pražský mestský súd svojím verdiktom uzavrel kauzu trojnásobného vraha Jiřího Straky, ktorý na jar toho istého roku znásilnil a zavraždil v Prahe tri ženy, ďalšie napadol a dopustil sa aj iných trestných činov. Pre Straku, ktorý svoje zločiny spáchal v čase príprav na vtedajšiu celoštátnu telovýchovnú akciu-spartakiádu, sa vžilo označenie Spartakiádny vrah. Vtedy šestnásťročného mladíka súd poslal do väzenia na desať rokov. Vo väzniciach a v liečebniach muž strávil spolu 19 rokov.

Prvýkrát zaútočil v polovici februára

Prípad, ktorý vďaka blížiacej sa spartakiáde (vyvrcholila 27.-30. Júna 1985 na pražskom Strahove) v vtedajšom Československu budil značnú pozornosť, sa začal odohrávať skoro na jar 1985. Vtedy totiž banícky učeň, ktorý z internátu pri Kladne jazdil domov do Prahy na víkendy, prvýkrát zaútočil. V polovici februára napadol v hlavnom meste mladú ženu, ale od ďalšieho násilia ho odradil jej aktívny odpor. Ďalšie napadnutie sa odohralo v marci 1985, kedy mladík v Prahe 6 udrel mladú ženu dlažobnou kockou do hlavy a okradol ju. Strakove útoky potom začali byť početnejšie a ich brutalita sa zvyšovala.

Prvá vražda

V apríli 1985 Straka v Prahe 4 napadol dvadsaťtriročnou ženu. Škrtil ju, potom jej ústa upchal hlinou a kamením a znásilnil ju. Žena zomrela udusením. Začiatkom mája v Prahe 9 brutálne zaškrtil a znásilnil tridsaťročnú lekárku. V polovici mája potom v Prahe 6 zavraždil dvadsaťdeväťročnú ženu, matku dvoch detí. Na ženu zaútočil skoro ráno pri jej ceste do práce. Škrtil ju hneď na prvýkrát tak, že upadla do bezvedomia. Potom ju znásilnil. Napadol a znásilnil aj ďalšie ženy, niektoré navyše okradol. K telám svojich obetí sa niekedy vracal a dodatočne ich zohavil.

Zadržali ho krátko po jeho poslednej vražde

Polícia Straku dopadla vďaka jednej z jeho preživších obetí 22. mája 1985, šesť dní po jeho poslednom útoku. „Nikdy predtým ani potom som nepracoval pod tak strašným politickým tlakom. Robili sme na tom traja vyšetrovatelia a okrem toho ďalších 200 policajtov. Ženy v Prahe sa báli vyjsť do ulíc, takmer sa odkladala spartakiáda,“ spomínal pred rokmi v tlači bývalý kriminalista Jiří Markovič, ktorého tím vtedy vraha odhalil.

Prejavil len jedinú ľútosť že bol zadržaný.

Straka pri výsluchoch aj rekonštrukciách svojich činov ochotne spolupracoval a viditeľne si všetko užíval. Správal sa inteligentne – podľa výsledkov IQ bol nadpriemerne inteligentný – dosiahol 125 bodov. Straka prejavil len jedinú ľútosť, a to nad tým, že bol zadržaný.

Okrem svedeckých výpovedí napadnutých žien polícii pomohla aj expertíza kriminalistického ústavu, ktorá na šatách obetí objavila drobné kovové častice. To umožnilo určiť páchateľovho zamestnania. Straka totiž vtedy ako učeň pracoval s obrábacími strojmi.

Od rozsudku smrti ho zachránil jeho vek

Mestský súd v Prahe Straku v decembri 1985 odsúdil ako mladistvého k desiatim rokom odňatia slobody a k následnej ústavnej liečbe. Keby bol tou dobou plnoletý, zaznel by rozsudok smrti. Uznal ho vinným z troch vrážd, dvoch pokusov o vraždu, piatich znásilnení, troch lúpeží a piatich krádeží. Súdni znalci Straku opísali ako agresívneho človeka so zvýšenou sexuálnou aktivitou a sklony k sadizmu a nekrosadismu.

Vo väzení podstúpil kastráciu

Strakovú nebezpečnosť zvyšovala jeho vysoká inteligencia, rýchla orientácia, pohotové jednanie, nebojácnosť, dobré telesné vybavenie a klamlivý vzhľad. Záverom psychológov bolo, že ide o asociálneho a agresívneho psychopata.

Straka potom vystriedal väznice v pražskej Ruzyni, Valdiciach na Jičínsku či Bělušice na Mostecku. Vo väzení podstúpil kastráciu, odmietol však operáciu mozgu určenú k oslabeniu sexuálnej agresivity. V máji 1994 bol z väzenia prepustený – vďaka amnestii prezidenta Václava Havla o rok skôr – a umiestnený do uzavretého sexuologického oddelenia psychiatrickej liečebne v pražských Bohniciach. Počas liečby sa Straka aj oženil, manželstvo sa ale rozpadlo.
Od januára 2004 sa Straka zdržiaval v Psychiatrickej liečebni v Opave, zariadenie opustil v decembri toho istého roku. Súdu sa musel zaviazať, že raz mesačne bude dochádzať na ambulantnú liečbu. O prepustenie z ústavnej liečby pritom žiadal Straka viackrát. Raz žiadosť súd zamietol, neskôr ju stiahol samotný Straka kvôli tomu, že sa o prípad začala zaujímať médiá. Bol dokonca pozvaný do jednej talk show, po ktorej zhliadnutí zomrel na zástavu srdca otec jednej z obetí.

Straka, ktorý pochádza z úplnej rodiny a má dvoch súrodencov, po odchode z liečebne začal žiť u svojich rodičov na Šumpersku. Neskôr si podľa tlače zmenil priezvisko na Novák a oženil sa s priateľkou Ruženou, s ktorou sa zoznámil v opavskej liečebni. Spoločne vychovávajú jej dieťa z prvého manželstva.

Foto: Múzeum Polície ČR