VOĽBY12: Politické strany za prioritu považujú riešenie nezamestnanosti

503

O tom, ako si ich realizáciu predstavujú po marcových parlamentných voľbách, diskutovali dnes v Bratislave v rámci diskusného fóra HNClubu predstavitelia jednotlivých strán.
Andrej Danko (SNS) zdôraznil, že je neprijateľné, aby slovenskí podnikatelia mali na svoje podnikanie horšie podmienky ako zahraniční. Preto ich zrovnoprávnenie je jednou z priorít strany. Podľa jeho slov netreba investovať do nových projektov na zelenej lúke, ale podporiť tie firmy a podniky, ktoré už existujú. Od toho sa odvíja priamo zvyšovanie zamestnanosti. Vytváranie priaznivého podnikateľského prostredia okrem iného aj reformou súdnictva, najmä z pohľadu urýchlenia riešenia súdnych sporov a pod., sú ďalšie oblasti, ktorých náprava môže priniesť zlepšenie situácie.
Ján Figeľ (KDH) zdôraznil, že základom všetkého je práca. Od toho sa odvíja zamestnanosť, rast HDP a všetko ďalšie. Je za výraznú podporu malých a stredných podnikateľov, ktorí v každom štáte tvoria chrbticu hospodárstva. Ako uviedol, na Slovensku je registrovaných 125.000 malých podnikov do 50 zamestnancov. Ak by sa každému z nich podarilo zamestnať len jedného človeka, znamenalo by to tretinu zo súčasných nezamestnaných. KDH je za zavedenie prípadne zvýšenie dane z hazardu, dane z luxusu a ostatných podobných daní.
Peter Kažimír (SMER-SD) upozornil na skutočnosť, že každá vláda, ktorá vzíde z marcových volieb, bude mať ťažké postavenie. Už koncom apríla totiž musí Slovensko predložiť Európskej komisii (EK) správu o plnení znižovania deficitu verejných financií spolu s prijatými opatreniami, ktoré majú zabezpečiť, aby deficit do konca roka 2013 klesol pod 3 % HDP. Ako uviedol, znamená to, že konsolidácia sa uskutoční prevažne na strane príjmov. Poukázal aj na skutočnosť, že za uplynulé roky sa podarilo „zničiť“ učňovské a stredné odborné školstvo a následky sa už prejavujú v súčasnosti. Vysoké školy opúšťajú absolventi, o ktorých nie je záujem, a na strane druhej spoločnosti hľadajú remeselne zručných odborníkov, ktorých je nedostatok.
Igor Matovič (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti) za dôležité považuje, aby sa obnovila dôvera podnikateľov voči štátu. Podnikatelia podľa neho musia mať dôveru, že peniaze, ktoré odvádzajú štátu, sú vynakladané účelne. Podľa Matoviča nebude na Slovensku poriadok, kým sa neoddelí kontrolná moc od výkonnej a zákonodarnej. Za nenormálne považuje politické nominácie do kontrolných, výkonných a zákonodarných orgánov.
Juraj Miškov (SaS) zdôraznil, že budúca vláda musí byť silne proreformná, a to v troch hlavných oblastiach. Ide o reformu sociálneho systému, reformu štátu, najmä z pohľadu, aké služby by mal štát poskytovať, a reformu podnikateľského prostredia. Na realizáciu týchto zámerov, uviedol, je nevyhnutná úzka súčinnosť všetkých rezortov.
Podľa Ivana Švejnu (Most-Híd) by sa budúca vláda pri ozdravovaní verejných financií mala sústrediť nie na zvyšovanie daní či už priamych alebo nepriamych, ale prioritne na hľadanie rezerv. Ide napríklad zefektívnenie výberu daní, zabránenie daňovým únikom a pod.