Chanel prehral bitku o svoje logo. Súd dal v spore s Huawei za pravdu čínskej spoločnosti

1166

Zástupcovia známej módnej značky Chanel prehrali súd so spoločnosťou Huawei, ktorý trval niekoľko rokov. Spor sa rozhorel po tom, čo čínska technologická spoločnosť žiadala Európsku úniu o ochrannú známku pre svoje logo. To sa však nepáčilo predstaviteľom Chanelu, ktorí v logu videli podobnosť so svojou značkou. Súd ale rozhodol úplne jasne.

Logo čínskej technologické spoločnosti Huawei a módnej značky Chanel.

Súdny spor odštartoval v roku 2017, kedy čínska technologická spoločnosť Huawei požiadala na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo o ochrannú známku pre logo, ktoré používa pre svoj počítačový hardvér.

DeepNude, program, ktorý ženám kradne šaty. Aj plavky!

Módny dom Chanel ale žiadosť napadol s odôvodnením, že je logo Huawei príliš podobné dvoma vertikálne prepletenými polkruhmi, ktoré symbolizujú značku Chanel a objavujú sa na všetkých jej odevoch, doplnkoch, parfumoch a make-upoch.

Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo námietku zástupcov Chanelu pred dvoma rokmi zamietol, pretože podľa neho nebola preukázaná podobnosť a verejnosť by tak nemala byť zmätená.

Z Afriky miznú somáre. Číňania ich skupujú a robia z nich masť

Chanel sa však s rozhodnutím nezmieril a s kauzou sa obrátil na Tribunál EÚ. Ten v stredu opäť rozhodol v prospech spoločnosti Huawei. Sudcovia predniesli, že logá síce zdieľajú určité podobnosti, ale rozdiely v ich vizuálnej podobe sú značné, a preto sú obe ochranné známky veľmi odlišné. Chanel má podľa ich rozhodnutia zaoblenejšie krivky, silnejšie línie a horizontálnu orientácii. Orientácia ochrannej známky Huawei je naopak vertikálna.

„Dotknuté obrazové ochranné známky nie sú podobné. Ochranné známky treba porovnávať podľa toho, ako sú prihlásené a zapísané, bez toho aby došlo k zmene ich orientácie,“ uviedli predstavitelia tribunálu pre BBC.

Saudovia zakázali módne prehliadky. Záujem o módu však v kráľovstve rastie

Chanel odmietol najnovší vývoj situácie komentovať. Môže však ešte vykonať ďalšie kroky. Proti rozhodnutiu sa možno odvolať ešte na Európsky súdny dvor.