České Ministerstvo poľnohospodárstva začalo spolu s Úradom pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) v minulom týždni sledovať predajné ceny vybraných potravín. Kontroly majú trvať najmenej tri mesiace. Protimonopolný úrad oznámil, že  bude teraz monitorovať celý dodávateľsko-odberateľský reťazec od prvovýrobcov až po maloobchodných predajcov, či sa nedopúšťajú nekalých obchodných praktík.

Zameriava sa predovšetkým na štyri skupiny potravín, a to maslo, hydinové a bravčové mäso a pečivo. Skupiny boli vybrané na základe podnetov od verejnosti, ale aj poľnohospodárov alebo potravinárov.

 Neuveriteľné  prirážky 

„Zaznamenali sme prípady, keď obchodná prirážka na saláme bola 246 percent, na štandardnej šunke dokonca 255 percent. To sú čísla, pri ktorých sa už človek musí pozastaviť nad tým, či je to v poriadku. Áno, máme voľné trhové prostredie, ale nie je možné, aby poľnohospodári boli takto stlačení, predávali za ceny, ktoré im ani nepokryjú náklady, a pritom iní mali neúmerne vysoké marže,“ povedal Nekula. Štát pritom niektoré druhy poľnohospodárskej výroby dlhodobo dotuje. Situácia, keď napríklad bravčové mäso v obchodoch výrazne zdražuje, ale producenti mäsa nedostanú adekvátne zaplatené a produkujú sa stratou, je podľa ministra dlhodobo neudržateľná.

Nekvalitné potraviny chcú Česi spoznať podľa obalu. Babiš s reťazcami hľadal riešenie dvojitej kvality

Novela predpokladá okrem iného aj zníženie hranice na posudzovanie firiem s významnou trhovou silou z terajšieho obratu päť miliárd korún (200 miliónov eur) ročne na 51 miliónov korún (2 milióny eur). Tým sa okruh posudzovaných subjektov výrazne rozšíri. „Dnes môžeme kontrolovať v tejto oblasti približne 12 obchodných reťazcov, po novele by mal zákon dopadať až na približne 800 subjektov z celého sektora,“ povedal po rokovaní Mlsna. Podľa neho sa začne po prijatí zákona rozkrývať celý dodávateľský reťazec, ktorý je doteraz akousi „čiernou skrinkou“. O nekalých a iných praktikách sa tak podľa neho iba hovorí, neexistujú ale žiadne dáta, ktoré by ich dokladali. Nový zákon má tieto praktiky odhaliť.

Západnej potraviny nepotrebujeme, nedostatok nás zocelí, myslí si Rusi

Minister preto usiluje o to, aby zisk bol spravodlivejšie rozdelený medzi poľnohospodárov, spracovateľov a obchodníkov. K tomu by mala prispieť novela zákona o významnej trhovej sile, ktorá v ČR mala platiť už od vlaňajšieho mája, doteraz ale nebola schválená. „Predchádzajúca vláda prijatie zákona neustále odďaľovala, my sme ho v najkratšom možnom termíne znovu predložili, bohužiaľ aj teraz rovnakí ľudia z opozície prijatie zákona naďalej zdržujú. Česká republika pritom bola jeden z lídrov, ktorý smernicu k nekalým obchodným praktikám požadoval, teraz sme posledný v Európe, kde ešte legislatíva nebola prijatá,“ uviedol Nekula.