Zrejme kvôli chybe na signalizácii personál netušil, že v ňom dieťa je. Ako zomrelo, určí až pitva. Personál Národného ústavu detských chorôb v Bratislave v utorok cez deň objavil v inkubátore zvanom ako hniezdo záchrany mŕtveho niekoľkodňového chlapčeka. Ten tam bol podľa informácií médií niekoľko dní.

Prečo sa personál nemocnice o tom, že niekto do inkubátora dieťa odložil, nedozvedel, je zatiaľ otázkou vyšetrovania. Podľa slovenskej TV JOJ za tým môže stáť chyba na signalizácii, ktorú má zdravotníkov o dieťati v schránke informovať. Údajne nefungovala ani kamera, ktorá má snímať vnútro hniezda.

Šofér v New Yorku zachytil dieťa pri páde z tretieho poschodia

„V inkubátore hniezda záchrany sme našli dieťa, bohužiaľ bez známok života. Okamžite sme kontaktovali políciu a prípad riešime v súčinnosti s ňou,“ uviedla hovorkyňa Národnú ústavu detských chorôb Dana Kamenická. Ono hniezdo záchrany v Bratislave bolo v roku 2004 vôbec prvé, ktoré na Slovensku vzniklo.

„Vyjadrujeme nesmiernu ľútosť nad tragédiou zosnulého novorodenca v Hniezde záchrany v Nemocnici na bratislavských Kramároch,“ popisujú zástupcovia Šance pre nechcených na svojich stránkach. Dodávajú, že nemocnica je povinná sa o inkubátor starať. Pokiaľ zaznie signalizácia, majú päť minút počkať a potom sa ísť pozrieť na odložené dieťa. Zhruba pred dvoma rokmi prešlo zariadenie modernizáciou, išlo hlavne o napojenie kamerového systému. Celkom je hniezd v krajine dvadsať.

Pri bare si s cigarou objednala fantu, potom povedala, že bude rodiť!

 Som zarmútený, odkazuje  Hess 

„Milí priatelia detí, pociťujem veľký smútok a zarmútenie nad smrťou dieťatka v bratislavskom Hniezde záchrany. O nešťastnej udalosti ma telefonicky informovala Anna Ghannamová, zakladateľka hnutia Šance pre nechcených a zriaďovateľka Hniezd záchrany, miest, na ktorých je možné na Slovensku odložiť nechcené dieťatká,“ uviedol vo vyjadrení zakladateľ babyboxov v Českej republike Ludvík Hess.

Dodal, že slovenská adaptácia inkubátorov nemá s tou českou nič spoločné. Ďalej vysvetlil, ako funguje oznámenie o tom, že niekto do babyboxu dieťa uložil. „V tej chvíli dochádza do počítača umiestneného v miestnosti stálej služby prvá správa, ktorá je podporená hlasovým signálom, súčasne prichádza správa do počítača umiestneného v sídle spolku Babybox a do dispečingu prevádzkovaného výrobcom a servisným technikom babyboxov Zdeňkom Juřicom,“ doplnil Hess s tým, že zdravotníkom potom príde aj SMS správa do telefónu.

Babybox potom dokáže dieťa zvážiť a odfotiť, navyše je po celú dobu schránka klimatizovaná. Pokiaľ by došlo k technickej poruche, rodičia do neho dieťa ani nemôžu vložiť. „Obávam sa dôvodne, že správa o mŕtvom dieťatku v slovenskom babyboxe môže dôverou v naše zariadenie otriasť!“

Pôrod doma skončil tragédiou! po pôrode v 28. týždni a išla spať, chlapček zomrel!

 Trestný čin  usmrtenia 

Kriminalisti sa prípadom intenzívne zaoberajú od samého začiatku. Na facebooku uviedli, že vec vyšetrujú ako trestný čin usmrtenia. „S prihliadnutím na citlivosť prípadu však akékoľvek bližšie informácie v tomto štádiu konania nemožno poskytnúť,“ dodali.