Pôrod doma skončil tragédiou! po pôrode v 28. týždni a išla spať, chlapček zomrel!

830

 

S manželom sa tešila na dieťatko, o to viac je nepochopiteľné, ako matka (37) po nečakanom pôrode zareagovala. Syn sa predral na svet predčasne už v 28. týždni v momente, keď bola žena aj s mužom doma. Miesto, aby hneď volali záchranku, išli si rodičia aj s bábätkom ľahnúť. Syn sa už neprebudil, zomrel na krvácanie a podchladenie. Rodičom hrozilo až šesť rokov väzenia, Krajský súd v Plzni im nakoniec dal podmienku.

„Obžalovaná žena porodila za prítomnosti otca predčasne v kuchyni bez lekárskej pomoci či odbornej asistencie. Následne neprivolal lekársku pomoc, nepodviazali pupočník, nezabezpečili dieťaťu pomoc a dostatočne teplo. Potom odišli spolu s novorodencom spať do spálne,“ hovorila štátna zástupkyňa. Dieťa zomrelo.

Okresný súd začiatkom septembra uznal rodičov vinnými z usmrtenia z nedbanlivosti, trest im ale neuložil. Odôvodnil to tým, že najviac sú potrestaní tým, že prišli o dieťa. Krajský súd v Plzni teraz ale toto rozhodnutie zmenil a rodičom dal ročné podmienku.

TOP: Mladá mamička porodila priamo v metre idúcom do New Yorku

„Okresný súd nesprávne upustil od potrestania. Nedostatočne zohľadnil závažnosť deliktu. Nevzal do úvahy priťažujúcu okolnosť, že sa obžalovaní dopustili konaniu na bezbrannom dieťati, ktorému tým odobrali právo na život,“ povedal predseda odvolacieho senátu Josef Jaroš.

 Nevedela, že by mala volať  lekára 

Matka na okresnom súde uviedla, že bola v popôrodnej eufórii. „Neuvedomila som si v popôrodnej eufórii, že by sa k dieťaťu v siedmom mesiaci mala hneď volať záchranná služba. Nevedela som to, bola to chyba. Išla som sa potom osviežiť. Bola som potom v posteli, dieťa na mne, placenta bola v miske vedľa nás. Plánovali sme, že ráno pôjdeme k doktorovi,“ povedala žena na súde.

 O život chlapčeka bojovali  desiatky minút 

V priebehu noci matka zistila, že dieťa nedýcha a až v tej chvíli zavolali záchranku. Chlapčekovi už ale nebolo pomoci, o jeho život záchranári bojovali desiatky minút. „Aj napriek všetkej snahe musela lekárka konštatovať smrť,“ povedala vtedy hovorkyňa záchranky Mária Svobodová. Podľa lekárov vládla v dome rodiny neprehľadná situácia, v miestnosti napríklad horeli dve sviece. Do nemocnice odviezla sanitka nakoniec matku.

Znalci v prípravnom konaní uviedli, že dieťa vykrvácalo do placenty, ktorá bola uložená nižšie ako telíčko. Pri včasnom zásahu lekára by ale malo až 90% šancu na prežitie.

Najlepšie je byť matkou v Nórsku, najhoršie v Afganistane, SR je na 28. mieste

 Trestom je smrť  dieťaťa 

Matka súdu povedala, že pôrod bol tak rýchly, že než sa manžel vrátil s uterákmi, bolo dieťa na svete. „Dieťa bolo živé, prisalo sa na prsník, nevidela som žiadne známky toho, že by bolo niečo zle. Chceli sme si potom na chvíľu ľahnúť, oddýchnuť si. Dieťa ležalo na mne, bolo prikryté plienkou, dekou a ešte perinou. Viacmenej bolo ku mne celý čas prisaté,“ uviedla na súde.

Podľa informácií rodila žena zhruba rok pred touto smutnou udalosťou tiež doma. Vtedy ale bábätko našťastie prežilo.

Izrael: Vojačka utajila tehotenstvo a porodila priamo v operačnom centre

 Nevedia sa  zahriať 

Bežné tehotenstvo trvá 40 týždňov, bábätko narodené v 28. týždňov je preto značne nezrelé, nevie si napríklad samo „vyrobiť“ teplo. Potrebujú okolitú teplotu medzi 34 až 38 stupňami, preto sa musí hneď umiestniť do tepla inkubátora.

Matka na súde so zvesenou hlavou predniesla, že urobila najväčšiu chybu svojho života. „Mala som hneď po pôrode volať záchranku. Bola to najväčšia chyba môjho života.“