Izrael: Vláda schválila dohodu o výmene uneseného vojaka za palestínskych väzňov

510

Na základe dohody prepustia päť rokov zadržiavaného izraelského vojaka Gilada Šalita výmenou za vyše 1000 palestínskych väzňov.
Vláda Izraela dohodu odobrila pomerom hlasov 26:3 po vyše trojhodinovej diskusii. Minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman, stúpenec tvrdej línie, pred hlasovaním uviedol, že sa postaví proti s argumentom, že prepustenie usvedčených militantov povedie k novému násiliu.
Premiér Benjamin Netanjahu však apeloval na svoj kabinet, aby podporil už podpísanú dohodu s Hamasom, ktorú označil za najlepšiu, akú mohol Izrael dosiahnuť. „Je to ťažké rozhodnutie, no vo chvíľach, ako je táto, je podrobené skúške vodcovstvo, schopnosť robiť ťažké rozhodnutia,“ vyhlásil.
Exilový šéf Hamasu Chálid Mašál uviedol, že Izrael v rámci dohodnutej výmeny prepustí zo svojich väzníc 1027 Palestínčanov vrátane 27 žien. Tie by mali spolu so 450 militantmi prepustiť už počas najbližšieho týždňa, povedal novinárom v Damasku.
Izraelská spravodajská služba Šin Bet informovala, že medzi prepustenými nebudú dvaja z najznámejších palestínskych väzňov: Marwán Barghútí, líder hnutia Fatah, ktorý si odpykáva päť doživotí za zodpovednosť za vraždy, a Ahmad Sadát, uznaný vinným z nariadenia vraždy izraelského ministra cestovného ruchu v roku 2001.