Dôvodom stretnutia bola hrozba, ktorá predstavuje narastajúci počet džihádistov pôvodom z Európy.
Ako prvý sa so Sýrčanov, okrem iného aj s hlavným bezpečnostným poradcom prezidenta, mal vlani v lete stretnúť zástupca britskej spravodajskej služby MI6, potom nasledovali agenti z Nemecka, Francúzska a Španielska, ktorí pricestovali do Damasku. Témou ich stretnutí bolo zdieľanie informácií o európskych radikáloch bojujúcich v sýrskej občianskej vojne.
Západ má obavy, že džihádisti, ktorí sa pripojili k militantným skupinám v Sýrii, by mohli po svojom návrate späť do Európy predstavovať významnú hrozbu.
Podľa rôznych odhadov bojuje teraz v Sýrii najmenej 1 200 extrémistov z Európy. Obavy z ich návratu vyjadril v utorok napríklad nemecký minister vnútra Thomas de Maizière. Ako uviedol, títo radikáli by sa mohli vrátiť „s bojovou skúsenostou a medzinárodnými kontaktami“, ktoré by mohli využiť na vykonávanie atentátov v Nemecku.

















































