Američania odovzdali Afgancom úplnú kontrolu nad tamojším \"Guantánama\"

410

Spojené štáty odovzdali afganským úradom úplnú kontrolu nad kontroverznou väznicou v Bagráme u Kábule. Tá bola často označovaná ako „afganské Guantánamo“. V pondelok o tom informovala americká armáda.

„Odovzdanie zariadenia je dôležitou súčasťou celkového preberanie zodpovednosti za bezpečnosť v krajine afganskými zložkami. Táto ceremónia vyzdvihuje rastúcu sebaistotu, schopnosti a suverenitu Afganistanu,“ vyhlásil veliteľ amerických síl v krajine generál Joseph Dunford vo svojom prejave na pondelkovom slávnostnom obrade.

Na základe prvej dohody o väznici USA vlani odovzdali jej správu Afgancom, ale ponechali si právo vetovať transfery a prepúšťanie väzňov, ktoré USA pokladajú za obzvlášť nebezpečné.

Pred pondelkovým odovzdaním úplnej kontroly nad zariadením afganskej strane sa vraj Kábul zaručil, že nebezpečných väzňov prepúšťať nebude. Američania časť väznice Afgancom odovzdali už v minulom roku. Definitívne odovzdanie väznice bolo naplánované na začiatok marca, ale na poslednú chvíľu bolo odvolané. Údajne preto, že afganský prezident Hamíd Karzaj časť dohovoru odmietol.

Cez víkend však americký minister obrany Chuck Hagel a afganský prezident Karzaj predsa len dosiahli dohody.