Američanom zachutil heroín, mexické narkokarteli horlivo pestujú mak

927

     Je to zvláštna symbióza, s ktorou márne bojujú protidrogove jednotky na oboch stranách hranice. V Mexiku rok od roku narastá produkcia ópia, ktorá má uspokojiť silnejúci dopyt Spojených štátov po heroíne.

    V rokoch 2010 až 2014 sa počet Američanov, ktorí zomreli na predávkovanie heroínom, zvýšil o 175 percent. Podľa amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu rastie tiež počet závislých na opiátoch proti bolesti. Dostať sa k nim je ale ťažké – sú len na predpis a ich cena je vysoká.

    Pre mexicke drogove kartely je to jedinečná príležitosť. Narkobaronom sa podarilo preniknúť na americký trh, ktorý bol kedysi zásobovaný iba kvalitným heroínom z juhovýchodnej Ázie.

    Len za rok 2014 sa produkcia ópia v Mexiku zvýšila o 50 percent, píše denník The New York Times. Tamojší farmári sa preorientovali na mak aj preto, že legalizácia marihuany v niektorých štátoch USA zrazila ceny konope dole.

    „Kartely veľmi dobre zvládajú uspokojiť americký apetít,“ hovorí Jack Riley z amerického protidrogového úradu DEA. „Pochopili tiež problém s liekmi na predpis, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa produkcia maku neustále zvyšuje,“ dodáva.