AZZZ: Nových investorov na Slovensko pritiahne stabilný politický systém

610

Ak by sa asociácia mala vyjadriť len k pozitívam a ignorovať negatíva súčasnej vlády, tak malo Slovensko počas uplynulého volebného obdobia ustálenú vládu, ktorá úspešne dokončila začatú integráciu do európskych štruktúr.
      „Vyslali sme signál politickej stability, ktorý je dôležitý pre vnímanie krajiny zahraničnými investormi,“ povedal pre TASR Malatinský. Na druhej strane prezident AZZZ negatívne hodnotí zhoršenie pružnosti na trhu práce, čo má podľa neho nepriaznivý dopad na nezamestnanosť a podnikateľské prostredie.
      Ako ďalej uviedol, príchod nových investorov závisí predovšetkým od toho, čo im vie daná krajina ponúknuť. „Teda, aký produkt a za akú cenu. Pod produktom je potrebné vidieť infraštruktúru, kvalitu ľudí, životné prostredie, kvalitu justície, veľkosť domáceho trhu, samotnú vzdialenosť od odberateľov a dodávateľov i mnoho ďalších faktorov. A pod cenou to, koľko daný balík alebo produkt stojí v porovnaní s inými v inej krajine,“ vysvetlil Malatinský. 
      Dôležitá pre zahraničných ale aj domácich investorov je podľa neho aj pozícia zamestnávateľa v krajine. Inak povedané, nakoľko je flexibilné prijímanie a prepúšťanie ľudí. Sociálna politika presadzuje, aby prepúšťanie nebolo jednoduché, no v konečnom dôsledku je to podľa Malatinského kontraproduktívne. „Ak je prepustenie jednoduché, tak zamestnávateľ sa rýchlejšie rozhodne pre prijímanie ľudí. Ak je prepúšťanie zložité, tak zamestnanca firma prijme až vtedy, keď si je úplne istá, že tak urobiť musí. Je to rovnováha. Ak ho ťažšie prepustím, tak ho ťažšie aj prijmem,“ spresnil prezident AZZZ.
      Tento fakt je dôležitým ukazovateľom v rámci rozhodovania investorov, kde začať podnikať. „Keď iná krajina umožní prijímať a prepúšťať zamestnancov jednoduchšie ako my, tak náhly nárast objednávok bude zamestnávateľ radšej realizovať v tejto krajine, lebo rozdiel v logistike je málokedy vyšší ako rozdiel v cene práce pri potenciálnom znížení objednávok,“ povedal Malatinský. 
      V súčasnosti platný Zákonník práce podľa neho oslabuje pozíciu zamestnávateľov. „Ak posilníme pozíciu zamestnanca, tak zamestnávateľ sa bude dlhšie rozhodovať, či niekoho prijme. Takže, môžeme povedať zamestnancom, že teraz majú silnejšie práva, ale asi ich budú zamestnávať menej, ako pôvodne zamestnávatelia chceli alebo ako by mohli,“ dodal na záver prezident AZZZ SR.