Berezovskij očakával peniaze, z predaja firiem mal získať milióny dolárov

659

Špekuluje sa pritom, že Berezovskij spáchal samovraždu, okrem iného kvôli finančným problémom.

Britský denník The Sunday Times sa dostal k e-mailom a dokumentom, ktoré vraj očakávaný príchod peňazí na Berezovského účet dokazujú.

Podľa nich investičný fond Salford Capital Partners, ktorý podľa denníka spravoval tri z Berezovského offshore firiem, mal na príkaz v období od októbra 2012 do marca 2013 zlikvidovať ich aktíva a tým získať čiastku dosahujúci až 300 miliónov dolárov.

Boris Berezovskij, kedysi jeden z najbohatších Rusov, ktorý žil už od roku 2000 v exile v Británii a patril k celosvetovo najhlasnejším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, zomrel minulý víkend.

Jeho telo našiel osobný strážca v honosnom Berezovského sídle v Ascote u Londýna. Vzhľadom k tomu, ako kontroverzné figúrou niekdajší magnát bol, sa okamžite vyrojili špekulácie o vražde. A ty neutíchli ani po tom, čo sa polícia počas týždňa predbežne priklonila k verzii o samovražde.

Berezovskij zomrel obesením, konštatovali vyšetrovatelia. Hoci ešte úplne nevylúčili cudzie zavinenie, oznámili napríklad, že na tele 67ročného oligarchu sa nenašli stopy po boji a že ani v jeho dome nič nenaznačilo prítomnosť niekoho cudzieho.

Ľudia, ktorí mali k Berezovskému blízko alebo sa s ním v poslednej dobe stýkali, tvrdia, že sa od minulého prehratého súdneho sporu s iným oligarchov veľa zmenil a zišiel. Bral antidepresíva, hovoril o smrti a rozpredával obrazy a drahé automobily, pretože mal finančné problémy.

Terajšia správa o tom, že v skutočnosti očakával až tristo miliónov dolárov, tak môže špekulácie o vražde znovu posilniť.