Británia sa chystá na bankovky z plastu, práčkou prejdú bez úhony

849

Tie podľa nej budú bezpečnejšie a odolnejšie než doterajšie papierové platidlá a prežijú aj vypranie v automatickej práčke. Informoval o tom internetový server BBC.

Bankovky by mali byť vyrobené z tenkej a pružnej plastickej fólie. Ako prvá by mohla prísť do obehu plastová pätlibrovka, potom by mohla nasledovať desaťlibrovka.

Plastové bankovky môžu podľa centrálnej banky obsahovať vyspelejšie prvky na ochranu pred falšovaním a vydrží v obehu dvaapolkrát dlhšie než súčasné platidla. V súčasnosti je priemerná životnosť pätilibrovej bankovky necelý rok, píše BBC.

Banka chce v najbližších dvoch mesiacoch zistiť postoj verejnosti k možnému zavedeniu plastových bankoviek. Konečné rozhodnutie plánuje na základe zistených informácií urobiť v decembri. „Britská centrálna banka bude tlačiť plastové bankovky len vtedy, ak bude presvedčená, že im verejnosť bude dôverovať a že budú verejnosti vyhovovať,“ uviedol námestník guvernéra banky Charles Bean.

Britská centrálna banka strávila skúmaním možností v oblasti plastových bankoviek zhruba tri roky. Jej výskumníci sa z veľkej časti sústredili na skúsenosti z 20 krajín, ktoré už plastové bankovky zaviedli. Medzi tieto krajiny patrí aj Kanada, odkiaľ pochádza terajší guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney. Ten stál v minulosti tiež v čele kanadskej centrálnej banky.