V utorok rozhodol kalifornský odvolací súd o podmienečnom prepustení sedemdesiattriročnej Leslie Van Houtenovej. Tá bola na sklonku šesťdesiatych rokov členkou desivej sekty Charlesa Mansona a 10. augusta 1969 sa zúčastnila vraždy manželov LaBiankových. Šialený vodca vtedy dúfal, že rozpúta rasovú vojnu.

Bestiálne vraždy, ktoré v roku 1969 spáchala sekta Charlesa Mansona nazvaná Rodina, desí dodnes. Skupina niekoľkých ľudí počas dvoch dní zavraždila v Los Angeles celkom sedem ľudí vrátane tehotnej herečky Sharon Tateovej.

Žena z minulosti: Krvavá Mansonova nevesta prosí o zmilovanie

Brutalita zločinov vtedy šokovala aj otrlých policajtov. Podľa Mansonovej neskoršej výpovede nariadil svojim stúpencom, aby náhodne zabíjali obyvateľov belošskej luxusnej štvrte v Los Angeles v nádeji, že rozpúta apokalyptickú rasistickú vojnu proti „bielym bohatým bravom“ najmä z oblasti šoubiznisu.

Leslie Van Houtenová sa zúčastnila vraždy podnikateľa Lena LaBianky a jeho manželky Rosemary. Sekta LaBiankovo telo rozrezala a jeho krvou pomazala múry domu. V čase krutých zločinov bolo Van Houtenovej iba 19 rokov. Na súde podľa ABC News vypovedala, že ju v tom čase veľmi zasiahol rozvod rodičov, holdovala drogám a alkoholu a kvôli tomu sa nechala Mansonom ovplyvniť.

Masový vrah nedostal milosť

Podľa súdu Houtenová preukázala mimoriadnu snahu o nápravu, za mrežami sa vyhýbala problémom, podstúpila niekoľkoročnú terapiu, veľmi svoje činy ľutuje a jej rodina a priatelia ju podporujú.

Leslie Van Houtenová

Od roku 2016 bola Van Houtenová päťkrát odporúčaná k podmienečnému prepusteniu. Všetky ich však odmietol guvernér Gavin Newsom alebo jeho predchodca. Odvolací súd ruší jeho rozhodnutie z roku 2020. Predpokladá sa, že práve Newsom zrejme požiada generálneho prokurátora Roba Bontu, aby proti rozhodnutiu súdu podal odvolanie na Najvyšší súd.