Českého lekára, ktorý údajne v opitosti obťažoval v Kórei hygieničku, čaká súd. Uviedol to dnes web Lidovky.cz s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s prípadom. Lekár s hodnosťou podplukovníka do krajiny v apríli pricestoval s delegáciou ministra dopravy Martina Kupku (ODS), odvtedy je v Kórei zadržaný.

Podľa serveru hygienička najskôr požadovala vysoké finančné vyrovnanie, na ktorom sa strany nedohodli, preto prípad bude riešiť kórejský súd. Web tiež uviedol, že v hre je kaucia, vďaka ktorej by sa lekár mohol vrátiť do Českej republiky pred vynesením verdiktu. Ministerstvo obrany podľa serveru kauciu nezloží, môže tak ale urobiť súkromný darca.

Minister dopravy Martin Kupka (ODS) počas zahraničnej návštevy Južnej Kórey (apríl 2023)

Server iDNES.cz v polovici apríla napísal, že lekár v opitosti pľasol cez zadok ženu, ktorá cestujúcim v Busane merala teplotu. Lekár potom v rozhovore pre server Zoznam Správy odmietol, že by ženu obťažoval, ale aj to, že by bol v tej chvíli opitý.

Muža sa v liste adresovanom ambasáde v Soule, ministerstvám dopravy, obrany a zahraničia a úradu vlády zastalo päť podnikateľov. Informoval o tom skôr server Zoznam Správy. Podľa podnikateľov, ktorí tiež cestovali s delegáciou, sa incident, ak sa stal, tak omylom kvôli stiesnenému prostrediu uličky lietadla a chaosu pri vykonávaní hygienickej kontroly.

Ministerstvo zahraničia vo svojich všeobecných odporúčaniach turistom cestujúcim do Južnej Kórey okrem iného spomína, že „v Kórei sú veľmi prísne posudzované prípady sexuálneho obťažovania, vrátane akéhokoľvek dotýkania alebo poznámok nevhodnej povahy“.

Bozkávajúce hostesky na Tour de France riešia v Amerike. Puritáni všetkých krajín spojte sa!

Cestu spolu s Kupkou absolvovalo viac ako 50 zástupcov českých firiem z Hospodárskej komory ČR. Delegácia najprv navštívila Singapur, potom Južnú Kóreu. Cieľom bolo posilniť spoluprácu v logistike, kozmických aktivitách a moderných technológiách, v ktorých oba ázijské štáty patria k svetovej špičke.