Bozkávajúce hostesky na Tour de France riešia v Amerike. Puritáni všetkých krajín spojte sa!

1507

Z drvivej väčšiny veľkých cien vo formule 1 zmizli, rovnako aj z ďalších veľkých cyklistických pretekov, ako je Vuelta alebo austrálska Tour Down Under. Lenže na Tour de France sa nič nemení. Aj tento ročník hostesky na vysokých podpätkoch pomáhali odovzdávať ceny najlepším jazdcom a odmeňovali ich bozkom. Zavedená prax sa rieši v článku denníka New York Times, ktorý oslovil aj popredných sponzormi pretekov.

Ako hlavná kritička súčasných poriadkov vystupuje bývalá britská cyklistka Emma Pooleyová /asi sa nechcela bozkávať s hosteskami/. „Ľudia na pódiu by mali ceremoniál urobiť vznešený a očarujúci. Nechápem, čo s tým má robiť, akého pohlavia sú, „ stavia sa proti.

Hovorca Tour Fabrice Tiana odmieta, že by riaditeľ Christian Prudhomme zvažoval akúkoľvek diskusiu o zmenách. „Počas mužských pretekov máme na pódiu ženy, pri ženských pretekoch je to naopak,“ vysvetlil.

Aj to však Pooleyová odmieta a pripomína, že ženský závod pri Tour má formu jednodňového závodu, ktorý je pridružený k jednej mužskej etape. „Viete si predstaviť, že by na newyorskom maratóne odovzdávali mužom trofeje iba ženy a bežkyne by pretekali inde a mali by len päťkilometrovú trať?“ Pýta sa.

Faktom je, že sa zmenil výber hostesiek. Skôr pochádzali z miest, kde konkrétne etapy končili, teraz ich vyberajú modelingové agentúry na základe zadania od hlavných sponzorov. Väčšina z nich sú vysokoškolské študentky a hovoria viac ako jedným jazykom. Akokoľvek majú zakázané ďalšie kontakty s cyklistami, Američan George Hincapie medzi nimi našiel svoju manželku.

NY Times skúmali, či je práve medzi sponzormi vôľa zmeniť zavedenú prax s kráskami pri stupňov víťazov. A výsledok? Veľkí svetoví hráči ako Coca Cola už spoluprácu s Tour opustili, teraz je hlavným partnerom francúzska banka a poisťovňa Crédit Lyonnais. Jej stanovisko: súčasné pravidlá podporuje. Rovnakú otázku položili tiež automobilke Škoda, česká firma ju nechala bez komentára.

Aj Pooleyová, ktorá teraz pracuje ako televízna komentátorka, cíti, že tlak na zmenu nie je dostatočný. „Majú najlepšie cyklistické preteky na svete a funguje dobre. Prečo by robili niečo inak? „