Českej televízii ukradli seriál MOST! Technologickí giganti majú zisky

1219

Česká televízia vyrazila do boja za seriál Most !. Ešte než europarlament budúci týždeň bude riešiť reformu autorského zákona, žiada o stiahnutie populárneho seriálu, ktorý niekto nelegálne nahral na server YouTube. A ČT tým okradol o peniaze.

Na serveri YouTube celé diely seriálu, ktorý v januári a februári zaznamenal v Česku fenomenálny divácky úspech, zdieľalo hneď niekoľko užívateľov. Seriál vysiela už aj TV na Slovensku. Niektoré diely už videli desiatky tisíc ľudí a ich sledovanosť hodinu po hodine stúpa. Českej televízii preto došla trpezlivosť. Autorské práva na vysielanie má vykúpená od tvorcov seriálu – režiséra Jana Prušinovského (39) a scenáristu Petra Kolieska (34) – práve ona. A do výroby seriálu pochopiteľne vložila ťažké milióny. „Nelegálne uložený obsah so serverom YouTube v rámci štandardného procesu riešime a žiadame o jeho stiahnutie,“ povedala Blesku hovorkyňa ČT Karolína Blinková. Podobne ale celé epizódy ležia na ďalších serveroch, kde ich užívatelia bežne zdieľajú pirátske kópie filmov a seriálov. Hravo sme ich našli napríklad na Ulož.to.

 O koľko  prišli? 

„ČT nelegálne uloženým obsahom prichádza okrem iného o tzv. Odloženú sledovanosť,“ dodala. Spúšťanie seriálu z internetového archívu verejnoprávnej televízie je obalené reklamou a tým, že do archívov kvôli uloženia Mosta na YouTube mieri menej ľudí, zarobí Česká televízia na spotoch pravdepodobne menej peňazí. Presné čísla ale budú známa až po prvom štvrťroku. Každopádne práve tento problém by mala vyriešiť reforma autorského zákona. Hlasovať sa o nej na pléne Európskeho parlamentu bude budúci týždeň.

 Zarábajú na cudzom  obsahu 

„Technologickí giganti majú miliardové zisky predovšetkým vďaka masívnemu a cielenému využívaniu chráneného obsahu. K umelcom sa dostane zlomok z obľúbenosti ich tvorby. V prípade úložísk dokonca vôbec nič,“ povedal šéf českého Ochranného zväzu autorského Roman Strejček.