Muž sedí 19 rokov za vraždu človeka, ktorý je stále nažive

1298

26. mája tohto roka bude Manuel Germán Ramírez Valdovinos vo väzení presne 19 rokov. Dostal trest 43 rokov za vraždu iného muža. Ten je ale k dnešnému dňu živý a zdravý. Ide zrejme o brutálny justičný zločin.

Valdovinos pracoval ako učiteľ hudby v Texapanu v Mexiku. 26. mája roku 2000 k nemu uprostred oslavy jednomesačných narodenín jeho syna vtrhlo ozbrojené policajné komando a zatklo ho. Bol odvezený na policajnú stanicu, kde bol údajne mučený vrátane elektrošokov, aby sa priznal k vražde muža, ktorého takmer nepoznal.

Mal vtedy 22 rokov a na takú situáciu nebol úplne pripravený a nebol schopný tlaku odolávať. Priznal sa k vražde istého Martineza Elizaldeho, o ktorom vedel, že žil v úplnej chudobe a dal mu nejaké peniaze, aby mal čo jesť. Celú akciu zosnoval otec Elizaldeho, ktorý sa spolčil s miestnou políciou. Cieľom bolo získať milión dolárov, na ktorej bola uzavretá životná poistka. Elizalde bol vyhlásený za mŕtveho, polícia dodala vraha a potom dostala podiel z poistky.

Vec bola zložitejšia, pretože ako mŕtvola bol použitý úplne iný človek. Zohnať mrtvolu v Mexiku, ktoré je uprostred permanentnej vojny drogových gangov, nie je zase taky problém. Žalobcovi ani sudcovi nevadilo, že dotyčný nielen že vôbec nie je podobný údajnej obete, ale nenesie ani stopy po zraneniach, ktoré mu mal Valdovinos údajne spôsobiť. Celé to znie úplne šialene, ale je to tak (však aj u nás v politike to nieje o nič lepšie). Polícia zohrala túto komédiu len kvôli peniazom. A nielen polícia, ale aj prokurátor a sudca.

Zmiznutie Tary Calico zostáva nevyriešené

Od tej doby strávil Valdovinos 19 rokov v rôznych väzniciach Mexika. Poslal so žiadosťou o obnovenie procesu všetky možné inštitúcie vrátane prezidenta krajiny, ale nedostal na svoj list nikdy žiadnu odpoveď. Napriek tomu mu svitla istá nádej. Jeho prípad prevzal Medziamerický súd pre ľudské práva. Ten už prijal prvé opatrenia a nariadil Valdovinosovu ochranu podľa Istanbulského dohovoru. Teoreticky stačí, aby tento súd doručil Mexiku rozsudok, že Valdovinos bol mučený, a jeho práva na súde boli porušené a musí byť prepustený. Navyše by na súde mali stáť všetci, ktorí sa na tomto justičným zločinu podieľali.

Vraha Lindy († 11) vypátrali po 46 rokoch! Pomohlo im k tomu DNA

Avšak tak jednoduché to zrejme nebude. Pre Mexiko by to bol mega prúser a strata medzinárodnej reputácie, ak by sa ukázalo, že do väzenia zavrela za vraždu človeka, ktorého údajná obeť si naďalej užíva život. Mexiku by hrozil ohromný škandál.