Čo čaká následníka trónu? Obyčajné školy a dril v armáde

255

Najnovší kráľovský prírastok zrejme čaká rovnako ako jeho otca a dedka celkom obyčajné vzdelanie a služba v armáde, k sobášu však bude potrebovať súhlas.

Isté je, že sa rodičia William a Kate budú snažiť, aby ich syn mal čo najnormálnejší život a aby ho čo najmenej obťažovali médiá. Williama v jeho averziu voči médiám, ktoré ho odmalička prenasledovala, definitívne utvrdila tragická smrť jeho matky Diany. Tá zahynula v Paríži pri autonehode, keď jej auto prenasledovali paparazzi. Svoje už si s médiami užila aj Kate, keď bulvárna tlač zverejnila jej fotografie „hore bez“.

Princ William mal svoju prvú „tlačovú konferenciu“ už vo svojich dvoch rokoch. Médiá boli vtedy pozvané do Kensingtonského paláca, aby získala pár jeho snímok, ako si hrá na záhrade s rodičmi. Prvé slová, ktoré od neho novinári začuli, boli vraj otec, loptu, traktor a mravec, píše The Telegraph. Aj keď boli Williamovi rodičia stále v hľadáčiku novinárov, zmluvy s tlačou zaručili jemu i jeho bratovi Harrymu relatívna súkromie. To však bude v dobe sociálnych sietí a telefónov, ktoré nahrádzajú fotoaparáty, čoraz ťažšie.

Už žiadne domáce vzdelávanie
Kým kráľovským potomkom sa v minulosti dostalo vzdelania väčšinou za múrmi paláca, už princ Charles študoval obyčajnú školu, po ktorej nasledovalo štúdium na prestížnej chlapčenskej škole v Etone. Kráľovná Alžbeta II. bola tiež prvou, ktorá trvala na tom, že sa jej deti nemuseli klaňať, ako bolo dovtedy zvykom.

Charlesov syn, princ William, sa so svojou budúcou manželkou Kate Middletonovou zoznámil na škótskej univerzite St. Andrews, kde obaja študovali dejiny umenia, William však neskôr svoj obor zmenil na geografii.

Podobná cesta za vzdelaním zrejme čaká aj u novorodeného princa. Možno ho podobne ako princa Charlesa čaká aj krátky študijný pobyt v niektorej z krajín Britského spoločenstva národov: Austrálii, Novom Zélande či Kanade.

Pokiaľ ide o voľbu vysokej školy, bude malý princ pravdepodobne rovnako ako jeho otec z diplomatických dôvodov smerovať mimo Anglicka: do Walesu, Škótska či dokonca Severného Írska, odhaduje Guardian. Vhodný odbor by boli dejiny umenia, ktoré študovali William i Kate – členovia kráľovskej rodiny sú celý život obklopení nespočetnými umeleckými dielami. Dobrou voľbou by bolo aj právo, dodáva denník.

Po škole chlapca tradične čaká služba v britskej armáde. Istý čas u armády trávia všetci mužskí príslušníci kráľovskej rodiny, ženy zvyčajne zastávajú iba čestné funkcie. Následník trónu sa službou zároveň pripravuje na úlohu vrchného veliteľa ozbrojených síl Spojeného kráľovstva, ktorú bude ako kráľ zastávať. Princ William je v súčasnosti pilotom kráľovského letectva, jeho brat Harry dokonca strávil niekoľko mesiacov v predných líniách afganskej vojny.