Divné úmrtia 38: Právnik sa na súde sám zastrelil, keď sa snažil dokázať nevinu mandanta

1595

Je to neuveriteľný prípad, akých nemá súdna história veľa. Clement Vallandigham sa rozhodol demonštrovať situáciu, pri ktorej malo dôjsť k vražde, a sám sa pri tom omylom zastrelil. Jeho obhajoba ale vďaka tomu slávila úspech.

Vallandigham bol americký politik a právnik, ktorý bol v Republikánskej strane za čias občianskej vojny doslova čiernou vranou. Pôvodom bol z juhu, na otroctve mal iný názor ako väčšina strany, odmietal aj vojnu a bol členom tajného spolku Rytieri zlatého kruhu (neskôr premenovaného na Synov slobody). Z mnohých dôvodov bol obľúbený aj Južanmi, teda nepriateľmi Severu.

V roku 1863 viedol v Ohiu plamennú reč proti vojne a tiež vláde. Tým si veľa sympatií na severe nezískal, dostal dokonca od tlače prezývku najnenávidenejší muž na severe. Za sympatie s nepriateľom bol dokonca uväznený vojenskými úradmi. Trest väzenia mu prezident Lincoln zrušil, namiesto toho ho poslal do vyhnanstva za hranice Konfederácie, teda do prostredia, ktoré mu podľa jeho kritikov bolo bližšie ako Sever.

Divné úmrtia 37: Vladimír (†24) zomrel po zásahu prúdom: Dotkol sa nabíjaného mobilu!

Nasledovalo mnoho peripetií, pri ktorých Vallandigham putoval do Kanady, vrátil sa tajne do Ohia, neúspešne kandidoval a nakoniec sa zastrelil. Avšak nie zámerne, ale omylom. Pred súdom totiž ako právnik zastupoval Thomasa McGegena.

Divné úmrtia 26: Zjedol pizzu a zomrel! Chlapec (†16) dostal alergiu na paradajkovú omáčku!

Ten bol obvinený z vraždy, ku ktorej malo dôjsť pri krčmovej bitke v Hamiltone v Ohiu. Vallandigham sa snažil dokázať, že zastrelený muž sa strelil sám. V prestrelke tasil svoj revolver práve vo chvíli, keď sa staval na nohy z polohy kľačmo. Podľa neho pri tomto pohybe došlo k výstrelu a následnej smrti, čo demonštroval priamo pred súdom. Celý problém bol v tom, že svoju zbraň považoval za nenabitú, čo nebola pravda. Pred šokovaným súdom sa strelil do brucha. To bolo smrteľné zranenie, ktorému o pár dní neskôr podľahol, ale malou útechou pre Vallandighama bolo, že súd jeho argument prijal a McGehena oslobodil v plnom rozsahu.

V nedeľu zabíjala najstaršia vražednica. Má 102 rokov!

Na slobode pobudol štyri roky, kým bol zastrelený v prestrelke v jednom salóne. Vallandigham je zrejme jediným advokátom, ktorý pre oslobodenie svojho klienta obetoval vlastný život.

Tereze, odsúdenej za pašovanie drog hrozí ďalšia žaloba! Hrozí jej ohrdnutý právnik Dogar