Egypt po troch mesiacoch zrušil výnimočný stav, protesty však pokračujú

256

Protesty prívržencov zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího však pokračujú a očakáva sa, že po zrušení výnimočného stavu zosilnie, napísali tlačové agentúry.

 

Káhirský súd v stredu dospel k záveru, že výnimočný stav končí 12. a nie 14. novembra, ako doteraz uvádzalo ministerstvo vnútra. Rozdiel tkvie podľa AP v tom, že jednomesačná výnimočný stav síce dočasný prezident Alí Mansúr vyhlásil 14. augusta, jeho dvojmesačné predĺženie ale vláda oznámila 12. septembra. Podľa súdu to teda znamená, že sa končí 12. novembra.

Výnimočný stav, ktorý bol vyhlásený po augustových krvavých stretoch vládnych síl s priaznivcami zvrhnutého prezidenta Mursího s viac než 600 mŕtvymi, znamenal pre obyvateľov a návštevníkov Egypta zvýšené bezpečnostné opatrenia. Vojaci a policajti napríklad mali právo kohokoľvek zastaviť a skontrolovať jeho doklady. Mohli tiež zatýkať a zadržať podozrivých bez súdneho príkazu. V niektorých provinciách platil zákaz nočného vychádzania.

Ľudia si podľa BBC sťažovali, že im zákaz vychádzania ničí biznis, a to v situácii, keď sa vláda snaží vytvárať pracovné miesta a pozdvihnúť ekonomiku.

Napriek týmto sprísneným opatreniam Mursího stúpenci pokračovali v protestoch proti zvrhnutie exprezidenta, ktoré označujú za vojenský puč. V utorok egyptská polícia zasiahla slzotvorným plynom proti študentom demonštrujúcim na Mursího podporu v meste Mansúra v delte Nílu. Podľa očitých svedkov, citovaných agentúrou Reuters, boli pri stretoch medzi políciou, študentov a miestnymi obyvateľmi zranení štyria ľudia. Počuť vraj bola aj streľba.

Stovky študentov z rôznych univerzít v Egypte už niekoľko týždňov organizujú protesty proti armáde a na podporu Mursího. Väčšina takýchto akcií skončila policajným zásahom s použitím slzného plynu a zatýkaním.

Armáda prinútila Mursího odstúpiť 3. júla, dosadila prechodnú vládu a spustila tvrdú kampaň proti Moslimskému bratstvu, z ktorého radov exprezident vzišiel. Činnosť bratstva bola zakázaná a jeho majetok skonfiškovaný. Zatknutých bolo takmer celé vedenie tohto hnutia a sám Murs je súdený za podnecovanie k násiliu pri jednej z decembrových demonštrácií. Moslimské bratstvo a jeho stúpenci rovnako ako exprezident nový režim neuznávajú, Murs sa stále označuje za legitímne zvolenú hlavu štátu.

Parlamentné voľby sa majú v Egypte konať vo februári alebo v marci a po nich budú nasledovať voľby prezidentské.