Egypt: Strany stiahli hrozbu bojkotovania volieb, keď armáda navrhla ústupky

594

Strany tak stiahli svoju hrozbu, že budú bojkotovať prvé egyptské voľby od zosadenia prezidenta Husního Mubaraka.
Strany, ktoré sa snažia udržať bývalých Mubarakových spojencov mimo nového parlamentu, hrozili bojkotovaním volieb, ak armáda nezmení volebný zákon. Žiadali, aby im umožnila nominovať svojich kandidátov na straníckych kandidátkach, ale aj ako nezávislých.
Podľa súčasného volebného zákona sú totiž dve tretiny kresiel v parlamente vyhradené pre politické strany a tretina pre nezávislých kandidátov. Podľa kritikov zákona to umožňuje bývalým spojencom exprezidenta Mubaraka dostať sa do zákonodarného zboru.
Armáda, ktorá po zvrhnutí Mubaraka dočasne vládne v Egypte, v sobotu 1. októbra oznámila, že volebný zákon zmení, stanoví jasnejší časový rámec pre prechod k civilnej vláde a bude uvažovať nad zrušením zákonov o výnimočnom stave, ktoré využíval exprezident.
Politickí aktivisti a strany však zareagovali, že armáda oznámením nesplnila ich požiadavku okamžite zrušiť zákony o výnimočnom stave a vykázať zvyšky Mubarakovej bývalej vládnucej strany z politického života.
Strany v nedeľu po stretnutiach oznámili, že hoci stiahli hrozbu bojkotovania volieb, budú pokračovať v nátlaku na splnenie ostatných požiadaviek. Informovala o tom vo vyhlásení aliancia 34 strán, vrátane Moslimského bratstva a liberálnej strany al-Wafd.
Voľby do dolnej komory parlamentu 28. novembra budú vôbec prvými v Egypte od zvrhnutia Mubaraka. Hlasovanie do dvoch komôr egyptského parlamentu je však časovo rozvrhnuté na niekoľko mesiacov: voľby do menej vplyvnej hornej komory – Rady šúra – sa začnú 29. januára 2012.