Elitnému sniper odrezal zajatcovi hlavu a fotil sa s ňou! Hrozí mu doživotie

364

Špeciálne jednotky Navy SEAL patria k elitným zložkám amerického námorníctva. Ich ostreľovač teraz stojí pred súdom kvôli brutálnym vojnovým zločinom a hrozí mu doživotné väzenie. Zabíjal totiž civilistov aj zajatcov a vyhrážal sa kolegom, že zabije aj ich, ak ho nahlási.

Edward Gallagher bol súčasťou amerických vojenských zložiek viac ako 19 rokov. Po návrate zo svojho posledného turnusu bol menovaný vrchným veliteľom čaty v rámci tímu 7 špeciálnych jednotiek Navy SEAL a dostal striebornú hviezdu, teda tretí najvyššie vojenské vyznamenanie.

Pri vypočutí pred vojenským súdom ho však jeho kolegovia popísali inak, než ako vojnového hrdinu. Gallagher bol podľa nich úplne bezohľadný a krvilačný. Počas siedmich operácií v Iraku a Afganistane mal vojenský ostreľovač Gallagher bezdôvodne strieľať do davu civilistov, zastreliť dievča, ktorá sa prechádzala okolo rieky, či starého muža, ktorý niesol nádobu na vodu.

Svojim kolegom zo špeciálnych jednotiek sa potom mal vyhrážať, že ak nahlásia jeho správanie, zabije ich tiež. „Všetci ostreľovači z čaty tvrdili, že nie je dobrý sniper,“ uviedol na súde zvláštny vyšetrovateľ Joe Warpinsku z Námornej vyšetrovacej služby (NCIS).

Na súde potom zaznelo, že niektorí dôstojníci sa dokonca natoľko obávali Gallagherovho správanie, že sa pokúsili poškodiť jeho ostreľovaciu pušku, aby ju urobili menej presnú. Vraj si tiež zvykli strieľať varovné rany, len aby umožnili civilistom sa schovať, pretože sa báli, že by ich inak ich veliteľ postrieľal.

Po zásahu sniperom z 2,5 kilometra sa rozletelo telo na niekoľko kusov

Tridsaťdeväťročný vojak je tiež obvinený zo zabitia džihádistu, ktorý mal medzi 12-17 rokov, ktorého zranili a zadržali iracké jednotky pri Mosule. Podľa NCIS mladíka ošetroval jeden z medikov amerických špeciálnych zložiek, keď k nemu Gallagher prikročil a bez toho, aby čokoľvek povedal, ho niekoľkokrát bodol nožom do krku a boku.

Potom donútil kolegov aby ho odfotili, ako drží teenagerovu hlavu za vlasy a nôž v druhej ruke. Jednému vojakovi potom Gallagher fotografiu poslal so správou: „Dostal som ho mojim loveckým nožom.“

Mariňák, ktorý zabil "amerického snipera" Kylea, dostal doživotie

Pokiaľ bude ostreľovač uznaný vinným mohol by dostať až doživotný trest za bránenie vo vyšetrovaní, plánovanú vraždu, pokus o vraždu, držanie drog a ďalších dvanásť prehreškov vrátane „diskreditácie vojenských jednotiek“.

Gallagher všetky obvinenia odmieta. Podľa neho ide o lži, ktoré si vymysleli jeho kolegovia, pretože na neho žiarlili.

Kurdskej sniperke skoro ostreľovač IS trafil guľkou do hlavy. Len sa tomu smiala

V prípade stál pred súdom minulý týždeň aj veliteľ tímu špeciálnych jednotiek Navy SEAL plukovník Jacob Portier. Nedokázal vraj totiž proti Edwardovi Gallagherovi zakročiť. Veliteľ čaty sa tak stal druhým obvineným v prípade a je obviňovaný zo siedmich porušení armádneho kódexu. Žalobcovia tvrdia, že Portier vraj vedel o Gallagherovom jednaní, ale nenahlásil ich.