Stlačil spúšť a po niekoľkých sekundách guľka zasiala cieľ vzdialený takmer dva a pol kilometra. Zasiahnutý bol veliteľ vojakov Islamského štátu (IS) a jeho telo sa roztrhlo. Britský ostreľovač totiž použil ťažký guľomet M2 Browning, starým štyridsať rokov.

„Na guľomet prirobil špeciálne mieridlá a jeho pozorovateľ určil rýchlosť vetra. Musel tiež vziať do úvahy teplotu na slnku. Postava cieľa bola ľahko rozmazaná kvôli extrémnemu teplu, ktoré vyžarovala krajiny,“ popísal pre britský denník Daily Star zdroj z armádneho prostredia. Líčil zásah britského snipera v Afganistane, ktorý trafil cieľ na vzdialenosť takmer 2,5 kilometra.

„Veliteľ Islamského štátu práve dával informácie svojim mužom a zjavne sa mu páčilo počúvať seba samého, pretože stál bez pohnutia takmer dvadsať minút, zatiaľ čo jeho bojovníci sedeli na zemi pred ním,“ opísala médiám osoba oboznámená s akciou.

Seržant SAS sa uistil, že môže zasiahnuť. Dostal povolenie veliacim dôstojníkom Spoločného velenia špeciálnych operácií v Kábule. Potom vystrelil. Príslušník elitných britských jednotiek SAS, ktorý mal za sebou turnusy v Iraku i Sýrii, zasiahol muža priamo do hrudníka. Náraz guľky islamistovi ustrelil rameno aj s rukou.

„Sniper vedel, že má len jednu šancu. Trvalo niekoľko sekúnd, než strela zasiahla veliteľa, ktorý sa rozletel na niekoľko kusov,“ povedal zdroj. „Prvých niekoľko sekúnd sa nikto nepohol. Keď si uvedomili, čo sa stalo, bojovníci IS rýchlo vstali a začali utekať preč. „

 Britský  rekord 

Príslušník britskej armády vraj so sebou mal aj klasickú ostreľovaciu pušku, ale rozhodol sa, že pre tento úkon bude najlepšie použiť guľomet umiestnený na jednom z automobilov. K zásahu svojho cieľa vraj ostreľovač použil guľomet M2 Browning, známy tiež ako .50 Calibre, ktorý bol takmer štyridsať rokov starý.

„Guľomet .50 Cal má fenomenálny dostrel a je veľmi presný. Môžete z neho vystreliť aj len jednu strelu, čo sniper urobil,“ vysvetlil zdroj.

Čakal na ciel štyri hodiny. Ostreľovač SAS potom zabil snipera IS vzdialeného 2,5 kilometra

Podľa odborníkov išlo o zásah na najväčšiu vzdialenosť v rámci špeciálnych jednotiek v histórii. Zbraň vraj teraz bude vyradená z prevádzky a armáda ju umiestni do hlavného štábu SAS v Hereforde ako upomienkový predmet.

Kým trefa na vzdialenosť takmer 2,5 kilometra je považovaná za jeden z najlepších zásahov v britskej armáde, nejde o svetový rekord. Ten sa podarilo vytvoriť vlani kanadskému ostreľovači v Iraku.

V júni 2017 kanadská armáda potvrdila, že jeden z jej sniperov zasiahol cieľ na 3540 metrov, teda na najdlhšiu vzdialenosť v histórii, informoval vlani denník The Globe and Mail.

Vrah amerického snipera elektrické kreslo nedostal. Slúžil v bojových misiách

Britská strana odmietla dať akúkoľvek reakciu na vojenskú akciu v Aghánistánu. „Nekomentujeme operácie našich špeciálnych jednotiek,“ uviedol hovorca ministerstva obrany.