Španielska polícia minulý týždeň vrátila do Maroka 116 migrantov, ktorým sa v stredu podarilo prekonať bezpečnostnú bariéru medzi Marokom a Ceutou, španielskou enklávou na severe Afriky. Informoval o tom denník La Vanguardia s odvolaním sa na španielske ministerstvo vnútra. Rabat s prevzatím utečencov súhlasil už v stredu.

Do Marockého kráľovstva boli vrátení vo štvrtok v skupinkách po desiatich na základe dohody, ktorú Španielsko s Marokom uzavrelo v roku 1992.

Migrantom sa s násilím podarilo preniknúť do španielskej Ceuty. Použili pri tom kyselinu

K incidentu došlo v stredu ráno okolo deviatej hodiny miestneho času. Hranicu sa pokúsili zdolať tri stovky migrantov. Pri prekonávaní plotu použili niektorí z nich ostré predmety, kyselinu a nehasené vápno, čím spôsobili zranenia siedmich španielskym policajtom.

Stalo sa to na rovnakom mieste, kadiaľ pred mesiacom preniklo na Ceutu z marockého územia cez 600 migrantov. Aj oni vtedy prekonali dvojitý, šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom.

Španielske ministerstvo vnútra už po júlovom incidente španielsku posádku na mieste posilnilo o dve desiatky mužov, päť vozov a helikoptéru s nočným videním.