Fínske námorníctvo zrejme provokovala ponorka. Odpálilo výstražné nálože

621

Fínske námorníctvo odpálilo výstražné hlbinné nálože vo vodách v blízkosti Helsínk. Dôvodom bol neznámy podvodný objekt. Podľa ministerstva obrany sa mohlo jednať o ponorku. V oblasti rastie napätie kvôli ruským lietadlám a lodiam, ktoré prekračujú hranicu štátov.   

„Náš monitorovací systém zachytil v pondelok napoludnie a utorok ráno signály a my sme lokalizovali objekt vo fínskych teritoriálnych vodách,“ povedal agentúre DPA kapitán námorníctva Olavi Jantunen. Loď fínskeho námorníctva vraj vyslala niekoľko takzvaných varovných vodných bômb o veľkosti granátov.

Podľa Jantunena zatiaľ nebolo možné objekt identifikovať a bol klasifikovaný ako nepotvrdený podvodný cieľ. Analýza incidentu vraj môže námorníctvu trvať dni alebo aj týždne.

Fínsko má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú približne 1 340 kilometrov a v poslednom roku vzrástli jeho obavy z mocného suseda, ktorý podniká vojenské cvičenia a prelety v pohraničných oblastiach.

Fínsky minister obrany Carl Haglund nepovedal, či má Rusko s incidentom niečo spoločné. Fínskym médiám povedal, že objektom by mohla byť ponorka a že už z oblasti pravdepodobne odplávala. Zdôraznil, že varovné nálože Fínsko odpaľuje zriedka.