Ešte pred 200 rokmi hrozilo divokým moriakom v Novom Anglicku úplné vyhladenie, teraz to vyzerá, že sa karta obracia. Polícia v Bostone a ďalších mestských oblastiach Massachusetts varuje pred útokmi týchto operencov na ľudí

Scény ako z hororového filmu Vtáci od Hitchcockoka, sú v poslednej dobe k videniu v uliciach Bostonu a ďalších mestských oblastiach štátu Massachusetts. Hordy divokých moriakov tu obťažujú miestnych obyvateľov, blokujú dopravu a útočia na domáce zvieratá. Niektorí konca hovoria o morkovom teroru. Polícia aj odborníci varujú, aby ľudia operenca nepodceňovali. Dospelí moriaky môžu merať viac ako meter a vážiť až 10 kilogramov. Najmä samce v čase rozmnožovania neváhajú zaútočiť, aby tak ukázali svoje dominantné postavenie.

Len za posledné dva roky musela polícia v Massachusetts riešiť 137 prípadov spojených s moriakmi – v piatich prípadoch boli vtáky tak agresívne, že predstavovali priame ohrozenie bezpečnosti a policajti ich museli dokonca zastreliť. Vtáky ohrozovali deti v blízkosti škôl a útočili na ľudí v parkoch i na uliciach. Dôvod invázie moriek je podľa odborníkov zrejmý – v mestských oblastiach vtáky ľahšie získavajú potravu. V New Jersey, v Iowe a v Oregone úrady zakázali kŕmenie moriakov vyhláškou. Podobné opatrenia teraz zvažujú aj radní v Bostone.