Gitarový mág Jimi Hendrix by oslávil sedemdesiate piate narodeniny. Zomrel ako 27 ročný. 

1396

Pred sedemdesiatimi piatimi rokmi, 27. novembra 1942, sa v americkom Seattli narodil legendárny gitarista, spevák a skladateľ Jimi Hendrix. Kráľ elektrickej gitary, ktorého hudobný časopis Rolling Stone v roku 2011 vyhlásil najlepším gitaristom histórie, zomrel vo veku iba 27 rokov.

Johnny Allen Hendrix, ako znelo jeho rodné meno, preslávil sa bravúrou, s ktorou ovládal svoj nástroj, aj odvahou experimentovať so zvukom. Hoci na vrchole slávy strávil len štyri roky, stačil si vybudovať reputáciu jedného z najvplyvnejších hudobníkov svojej doby, čo je o to pozoruhodnejšie, že bol gitaristom-samoukom a dokonca nevedel hrať z nôt.

Svoju hudobnú kariéru začal Hendrix v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v sprievodných kapelách amerických rokenrolových hviezd, akými boli napríklad Little Richard či B. B. King. Od roku 1966 vystupoval buď samostatne, alebo so skupinou Jimi Hendrix Experience.

Hendrix sa najprv presadil v Británii, kam odišiel v roku 1966. O rok neskôr ho na odporúčanie Paula McCartneyho pozvali organizátori hudobného festivalu v Monterey, na ktorom si Hendrix podmanil aj americkej publikum. O dva roky neskôr už bol hlavnou hviezdou legendárneho Woodstocku, ktorý uzavrel americkú hymnou, znetvorenou na protest proti vojne vo Vietname.

Hneď prvý album kapely Jimi Hendrix Experience nazvanej Are You Experienced z roku 1967 aj dvojalbum Electric Ladyland (1968) sú dodnes radená medzi najlepšie v rockovej histórii. Obsahujú hity ako Foxy Lady, Hey Joe, Purple Haze, Crosstown Traffic a Voodoo Chile.

Ku smole svojej aj svojich fanúšikov mal Hendrix slabosť pre rôzne narkotiká. V polovici septembra 1970 bol v Londýne nájdený mŕtvy. Podľa lekárskej správy sa udusil po požití veľkého množstva alkoholu a práškov na spanie. Dodnes sa ale špekuluje, či nešlo o samovraždu či dokonca vraždu.