Nepredstaviteľný rekord. Letisko v Bombaji za deň dokázalo odbaviť 969 letov na jednej dráhe!

491

Medzinárodné letisko v Bombaji v piatok odbavilo za 24 hodín 969 letov. To je svetový rekord pre letisko, ktoré v danom okamihu prevádzkuje iba jednu dráhu, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informácie denníka Times of India.

Zástupca letiska denníku povedal, že cieľom je dosiahnuť 1000 vzletov a pristátí za 24 hodín. Dopyt po leteckej preprave v Indii prudko rastie vďaka vyšším príjmom a lacnejším letenkám ponúkaným nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Indický trh leteckej dopravy je tretím najväčším na svete po Číne a USA.

Indické letecké spoločnosti vlani prepravili okolo 100 miliónov domácich cestujúcich. Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) odhaduje, že v najbližších dvoch desaťročí tento údaj vzrastie o ďalších 337 miliónov. Podľa prieskumu nízkonákladových aeroliniek SpiceJet približne 97 percent z 1,3 miliardy obyvateľov Indie nikdy neletelo lietadlom. Potenciál rastu je tak veľký.

Letisko v Bombaji má dve dráhy pre vzlety a pristátia. V prevádzke však vždy môže byť iba jedna, pretože sa krížia. Nedostatok pozemkov potom vylučuje výstavbu ďalšej dráhy. Technicky je tak Bombaj letiskom iba s jednou dráhou.
List upozornil, že k prudkému rastu prevádzky v piatok prispeli tiež lety súkromných a charterových lietadiel. Letisko denne odbaví bežne cez 900 letov a prekonalo svoj vlastný rekord, ktorý predstavoval 935 letov. Oficiálne údaje uvádzajú, že dráha má kapacitu odbavenie 46 vzletov a pristátí za hodinu, v piatok v jednej chvíli odbavila aj 50 letov za hodinu.