Gunner, psí hrdina, ktorý vedel rozoznať motory japonských lietadiel od spojeneckých

910

Gunner bolo šesťmesačné šteňa austrálskej kelpie, ktorú zastihol japonský nálet na prístav Darwin úplne nepripravených. Japonci potopili mnoho lodí, zabili veľa ľudí a poškodili prístavné zariadenia. Gunner vyviazol len so zlomenou nohou. Skončil v starostlivosti letca Percyho Westcott.

Westcott vzal šteňa k vojenskému doktorovi, ktorý ho ale odmietol ošetriť. Mohol ošetriť len vojakov s riadnym vojenským číslom. Westcott mu teda dal mene Gunner a priradil mu vojenskej číslo 0000. Lekár ho potom ošetril.

Od tej doby boli Westcott a Gunner nerozlučná dvojica. Gunner sa ale čoskoro predviedol so svojimi skvelými zvukovými schopnosťami. Pohyboval sa na letisku, keď zrazu začal zbesilo štekať a kňučať. Úplne zjavne bol rozrušený, hoci okolo panoval príjemný pohodový deň. Avšak za pár minút sa objavili japonské bombardéry a opäť zhadzovali bomby na Darwin. Gunner ich zjavne počul už z diaľky a snažil sa na nich upozorniť. Ostatne pamätal si, kto mu zlomil nohu.

Tá istá situácia nastala o dva dni neskôr. Gunner zase začal „blázniť“ a po chvíli sa objavili japonské lietadla. Gunner počul lietadlá skôr, než sa rozozvučali varovné sirény. Personál na letisku sa začal na Gunnerové schopnosti spoliehať. Dokázal lietadla počuť neuveriteľných 20 minút pred tým, než sa objavili nad letiskom. Dokázal ich ale rozlíšiť od austrálskych lietadiel, ktorých motory vydávali iný zvuk. Ak sa blížili vlastné lietadlá, Gunner zostával v pokoji.

Pes zabil mačku a dostal za to doživotie

Gunner si získal svojimi neuveriteľnými schopnosťami takú povesť, že veliteľ letisko McFarlane dal Westcottovi právomoc spustiť výstražnú sirénu zakaždým, keď Gunner začal štekať. Nikdy za celý čas nebola spustená bezdôvodne. Okolo základne sa tiež pohybovalo množstvo zdivočených psov a existoval rozkaz ich všetky strieľať, ak sa dostanú na plochu letiska. Jediný, kto mal možnosť sa pohybovať kdekoľvek, bol práve Gunner.

Gunnerov osud je zdokumentovaný do doby, než Westcott musel opustiť letisko a bol prevelený do Melbourne. Gunner preukázateľne zostal na letisku, tentoraz v starostlivosti vojenského mäsiara a zásobovačov. Čo s ním bolo ďalej, už ale história nepozná.

Britská armáda utratila vyše tisíc služobných psov z Afganistanu a Iraku. Ľudia sa búria: Sú to hrdinovia!