Hotelieri hovoria o „drastickom dopade“! Česi prestali kvôli testom chodiť do Tatier

912

Českí turisti sa po zaradení Čiech na slovenský zoznam rizikových štátov v súvislosti s šírením nového koronavírusu vytratili z Vysokých Tatier. Pre cestovný ruch v našom najvyššom pohorí to znamená značný výpadok návštevnosti, Česi totiž predtým v Tatrách tvorili najpočetnejšiu skupinu zahraničných návštevníkov.

Zaradenie Česka medzi rizikové krajiny v praxi znamená, že ľudia pri cestách z Českej republiky na Slovensko až na výnimky už asi mesiac, musia mať negatívny výsledok testu na koronavírus, aby sa na slovenskom vyhli karanténe.

„Nepochybne to malo drastický vplyv na návštevnosť Tatier. Češtinu je tu teraz počuť len miestami,“ uviedla výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Lucia Blašková k vplyvu spomínaného opatrení na cestovný ruch v Tatrách.

Avízo z Čiech na akciu na Slovensku: Na Slovensko se sjedou nomádi z celého světa

Vysoké Tatry patrili pred koronavírusovou krízou k obľúbeným cieľom českých turistov, ročne ich tam podľa Blaškovej chodilo desiatky tisíc. Chýbajúca česká klientela podľa nej predstavuje výrazný prepad v návštevnosti, pretože slovenskí turisti výpadok zahraničnej klientely pokryť nedokážu.

Blašková povedala, že novú vlnu rušenia rezervácií od klientov zaznamenali hotely v Tatrách v týchto dňoch, kedy by sa inak mohli konať aj napríklad konferencie a kongresy. Dôvodom sú nové opatrenia hygienikov po rekordných nárastoch počtu zistených prípadov infikovaných koronavírusom na Slovensku. Od štvrtka musia byť uzavretá tiež wellness centra, reštaurácie nesmú podávať jedlo vo svojich vnútorných priestoroch, zakázané sú hromadné akcie aj zhromažďovanie viac ako šiestich osôb.

Krásna nudistkou (28) zachránila matku s dcérami pred utopením. Prúd ich tiahol na šíre more!

Turisti z Česka dlhodobo predstavovali najpočetnejšiu skupinu hostí v hoteloch a v ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku. Napríklad vlani sa u nás ubytovalo 2,48 milióna hostí zo zahraničia, z toho vyše 777 000 návštevníkov bolo z Česka.

Kvôli koronavírusu už bola obmedzená medzinárodná osobné vlaková doprava medzi Českom a Slovenskom. Letisko v Košiciach potom oznámilo, že aerolinky Ryanair pozastavia lety medzi Košicami a Prahou, posledný let je naplánovaný na pondelok.

Hororové video! Adrenalínový zážitok a boj o holý život zažil spolujazdec na rogale! Visel za ruky 1,2 km nad horami! Pilot ho totiž zabudol pripútať!

Predstavitelia slovenského vlády tento týždeň ohlásili osobitný program pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zmiernenie negatívnych dopadov pandémie. Práve cestovný ruch patrí v súvislosti s koronavírusom medzi najviac zasiahnuté odvetvia ekonomiky Slovenska. Po potvrdení prvého prípadu infekcie tento rok v marci úrady uzavreli ubytovacie zariadenia, podnikatelia potom mohli obnoviť všetky služby cestovného ruchu v júni.